Rastgele polis ateşi öldürür!

Polisin, yasa izin vermediği zaman bile ateş açmaktan çekinmemesi, geçen yıl 21 kişinin canına mal oldu; 11 kişi de yaralandı. Uzmanlar: "Polis eğitimsiz ve aceleci. Silah yakalama değil, savunma aracı."
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Polisin 'Dur' ihtarı veya bir zanlıyı takibi sırasında açtığı ateş sonucu her yıl onlarca masum kişi ya hayatını kaybediyor, ya da yaralanıyor. Uzmanlara göre silah eğitimi yetersiz olan polis, silahını kullamada da acele ediyor. Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu, hangi durumlarda silah kullanılacağını açıkça belirtse de, ölümler ve yaralanmaların önüne geçilemiyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı raporuna göre polisin 'Dur' ihtarı ve bir zanlıyı takibi sırasında açtığı ateş sonucu 2002'de 38, 2004'te ise 21 kişi öldü. Geçen yıl, 11 kişi de yaralandı.
Son mağdurlar
Polisin açtığı rastgele ateşin son mağdurları Mersin'de, bir aylık evli olan Esen Yayan ve kayınvalidesi Süheyla Yayan oldu. Yayan ailesi geçen pazar günü, minibüslerine binip hafta sonu gezintisine çıktı. Aile marketten meşrubat almak için araçlarını park etti. O sırada trafik polisleri kapkaç yaptıkları iddiasıyla içinde Mustafa Coşar T., Müslüm K., Doğan Ş., Suzan A. ve Kürşat E.'nin bulunduğu bir aracı takip ediyordu.
Birkaç el silah sesine, minibüsteki Esen Yayan'ın çığlıkları karıştı. Trafik polislerinin kapkaççılara attığı kurşun, genç kadının sağ göğsünün altından girip, bileğini deldikten sonra kayınvalidesi Süheyla Yayan'ın dizine saplandı. İki kadın tedavi altına alındı.
Köprüde dram
Polisin ateş açma yetkisini uzun süre tartıştıran olay ise 19 Eylül 2002'de yaşandı. Kapkaç yaptığı iddia edilen bir kişiyi kovalayan polis, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü girişinde trafiği durdurdu.
O sırada Semra Kayacan ve yanında çalıştığı avukat Kamil Göker hacizden dönüyordu. Kayacan ve Göker'in bulunduğu otomobil köprüye 25 metre kala durdu.
Çünkü polis, kapkaça karıştığı iddia edilen bir otomobili kovalıyordu. Polis, duran trafikte ateş edince, kurşunlar Kayacan'a isabet etti ve ölümüne neden oldu.
Açılan davada dördü polis beş sanık yargılandı. 'Müdafaa ve zaruret sınırlarını aşarak, silahla faili belli olmayacak şekilde ölüme sebebiyet vermek'ten yapılan yargılamada iki polise tüm indirimler uygulandı ve 20 ay hapis cezası verildi. İki polis ise beraat etti.
Polis Akademisi öğretim üyesi Doç. Dr. Mesut Bedri Eryılmaz'a göre polis, silah kullanmakta aceleci davranıyor. Polisin kuvvet kullanması için, öncelikle kişinin suçlu olduğuna dair kuvvetli şüphe bulunması gerekiyor.
'Kaçana ateş edilmez'
Polisin kuvvet kullanma yetkisini Eryılmaz şöyle açıklıyor: "Direnen, polise saldıran biriyse öncelikle silah kullanmadan etkisiz hale getirme yoluna gidilir. Silah kullanmak için zanlının ağır ceza gerektiren suç işlemesi gerekiyor. Hırsızlık, kapkaç silah kullanılmasını gerektiren suçlar değil.
Silah kullanmak için kademeli davranışlar var. Zanlı, başkalarının hayatı için tehlike oluşturmuyorsa, kaçıyorsa takip edilmeli. Polis, başkaları için tehlike oluşturana kadar beklemeli. Ama, Türkiye'de polis aceleci davranıyor. Polis, kuralları yasadan değil, deneyimlerden öğreniyor. Silah kullanma konusunda okullarda eğitim yetersiz. Polis, eğitimi ilk karşılaştığı olayda alıyor. Şehir merkezinde arabayla kaçana ateş edilmez. Hele de etrafta silahtan zarar görmesi muhtemel insanlar varsa.
Türkiye'de silah kullanmada bir sorun var. Polisin iyi eğitimli, yasaları iyi bilen, kendine güvenen, inisiyatif kullanabilen biri olması lazım. Ancak bilinçlenme yok."
'Silahlı saldırı varsa...'
İÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adem Sözüer de şu bilgileri verdi: "Hukuk devletinde ancak silahlı bir saldırı varsa silah kullanılabilir. Bunun dışında silah kullanılamaz. Silah kullanmak suç- luyu yakalama yöntemi değil.
Türkiye'de mevzuat birçok yetki veriyor. Bacağına, koluna ateş edilmeli vs. şeyler hukuksal değil, uygulanamaz. Zanlı, silah kullanmadan durdurulmalı. Ancak saldırının başlayacağı muhakkaksa kullanılabilir. Havaya ateş edilebilir, ama onun dışında suçluyu yakalamada silah kullanmak doğru yöntem değil. Yeni TCK'da, silah, kurallar içinde kullanılmazsa suç."


    http://www.radikal.com.tr/7562537562530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.