Rasulayn'da çatışma: Ceylanpınar diken üstünde

Rasulayn'da çatışma: Ceylanpınar diken üstünde
Rasulayn'da çatışma: Ceylanpınar diken üstünde
Ceylanpınar'ın hemen karşısında yer alan Suriye'nin Rasulayn ilçesinde, PYD ile El Nusra cephesi gece boyu çatıştı. Patlamalar, top ve silah sesleri Ceylanpınar'da korkuya yol açarken, vatandaşlar sınır hattından uzaklaştırıldı.

CEYLANPINAR – Suriye ’nin Haseki iline bağlı Rasulayn ilçesinde, PKK 'nın bu ülkedeki kolu PYD güçleri ile El Nusra cephesi güçleri gece boyu çatıştı. Patlamalar, top ve silah sesleri Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde tedirginliğe neden olurken, vatandaşlar sınır hattından uzaklaştırıldı. Güvenlik güçleri ise, zırhlı araçlarla devriye görevi yaptı.

Son birkaç gündür sessizliğin hakim olduğu Rasulayn'daki çatışmalar havanın kararmasıyla başladı. Patlamalar ve ardından başlayan top atışlarıyla silah sesleri Ceylanpınar'da yankılanırken, halk sınır hattından uzaklaştırıldı. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine sınır hattında güvenlik önlemleri arttırıldı.

Rasulayn'dan gelen top ve silah sesleri sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.


HALK TEDİRGİN
Sınırın hemen öbür tarafında çatışmaların şiddetlenmesiyle tedirgin olan halk evlerinden çıkamadı. Esnaf da hemen akşamdan işyerlerini kapatmak durumunda kaldı.

Çatışmalar nedeniyle perişan olduklarını söyleyenlerden esnaf Hakan Özkan, "Savaştan dolayı bütün esnafın hatta Ceylanpınar'da yaşayan herkesin canı tehlikede. Bu ne zamana kadar böyle sürecek. Devletimizin bu savaşa bir çözüm bulması gerekiyor bir an önce insanların sürekli dışarıda ölüm tehlikesiyle gezmesi ne kadar doğru?" dedi


ŞAFAK SAĞ / DHA