Rasulayn'da çatışma: Ceylanpınar diken üstünde

Rasulayn'da çatışma: Ceylanpınar diken üstünde
Rasulayn'da çatışma: Ceylanpınar diken üstünde
Ceylanpınar'ın hemen karşısında yer alan Suriye'nin Rasulayn ilçesinde, PYD ile El Nusra cephesi gece boyu çatıştı. Patlamalar, top ve silah sesleri Ceylanpınar'da korkuya yol açarken, vatandaşlar sınır hattından uzaklaştırıldı.

CEYLANPINAR – Suriye ’nin Haseki iline bağlı Rasulayn ilçesinde, PKK 'nın bu ülkedeki kolu PYD güçleri ile El Nusra cephesi güçleri gece boyu çatıştı. Patlamalar, top ve silah sesleri Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde tedirginliğe neden olurken, vatandaşlar sınır hattından uzaklaştırıldı. Güvenlik güçleri ise, zırhlı araçlarla devriye görevi yaptı.

Son birkaç gündür sessizliğin hakim olduğu Rasulayn'daki çatışmalar havanın kararmasıyla başladı. Patlamalar ve ardından başlayan top atışlarıyla silah sesleri Ceylanpınar'da yankılanırken, halk sınır hattından uzaklaştırıldı. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine sınır hattında güvenlik önlemleri arttırıldı.

Rasulayn'dan gelen top ve silah sesleri sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.


HALK TEDİRGİN
Sınırın hemen öbür tarafında çatışmaların şiddetlenmesiyle tedirgin olan halk evlerinden çıkamadı. Esnaf da hemen akşamdan işyerlerini kapatmak durumunda kaldı.

Çatışmalar nedeniyle perişan olduklarını söyleyenlerden esnaf Hakan Özkan, "Savaştan dolayı bütün esnafın hatta Ceylanpınar'da yaşayan herkesin canı tehlikede. Bu ne zamana kadar böyle sürecek. Devletimizin bu savaşa bir çözüm bulması gerekiyor bir an önce insanların sürekli dışarıda ölüm tehlikesiyle gezmesi ne kadar doğru?" dedi


ŞAFAK SAĞ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114991211499124

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sorgulamak - vancetti

  Huzur içerisinde yaşayan ülkem neden bu hale getirildi?, bunu sorgularsak çapulcu oluruz değil mi?. İşte buna stratejik derinlik diyorlar.

  Kendimiz ettik kendimiz bulduk dahada bulacaz. - yilmaz-usb

  Bu gün bu akan kanın en büyük sorumlularından biri bizim devletimizdir.Bu kadar silah yardımı yapıp onları kışkırtacagına,meselyi tarafları bir masada toplayıp barışçıl yönden halolması için çaba sarf etseydi bu böyle olmazdı.

  NUSRA - Secret Garden

  el-nusra diye bir orgut yok.bu turk hizbullahi ve jiteminin kürtleri katletmek ve kendilerini gizlemek amaci ile kendilerine verdikleri yapay bir isimdir.bu adamlari turkler koruyor silah destek bomba veriyor.yaralananlarida gidip oradan getiren ambulanslar tedarik ediyor tedavi ediyor.el-nusra diye orgut ismini kullanmalarinin amaci ilerde turkler suclandiginda bizim destek verdigimiz insanlar ÖSO idi bunlarda oso catisi altindaydiler demek icindir.bunlar esad dusmani diktator dusmani yada mazlum mucahitler (akp cilerin dedigi gibi) falan degil.tam tersine esadi dunya kamuoyunda hakli yapan.halkin destegini esada ceviren ne idigu belirsiz yaratiklardir.ve turklerin kurdugu orguttur.gecmistede bunu yaptilar.17.500 faili belli (jitem-devlet-hizbullah) cinayet islenirken bile kendilerine ALLAHIN askeri diyorlardi.allahin askeri mazlumla savasmaz.allah bunlari kahretmis zaten.esad bu kafirler ordusu sayesinde tarihte hic sevilmedigi kadar sevildi.sebebide iste bu kafir sürüsü hizbullah-jitemdir.

  AKP askerleri ile Suriye Kürtleri çatışıyor - nesimk

  ya bu kadar açık seçik ortada iken AKP BM suriyeye nasıl bir müdahalede bulunması istiyor. AKP Cehennem Zebanileri olan EL-NuSRA'yı destekliyor ve bunlar EL-KAİDE bağlantılı. Batı Dünyası bu kadar kör mü? AKP'ye kulak versin. Esad sonrası Resmi olarak Suriye Elkaidenin eline geçecek ve ordaki diğer halklar Asla ve asla huzur bulamıyacak. Biji YPG.