Rasulayn'da çatışma, Ceylanpınar'da tedirginlik sürüyor

Rasulayn'da çatışma, Ceylanpınar'da tedirginlik sürüyor
Rasulayn'da çatışma, Ceylanpınar'da tedirginlik sürüyor
Suriye'nin Rasulayn ilçesinde Nusra cephesi ile PKK'ya yakınlığıyla bilinen PYD güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Kontrolün önemli ölçüde PYD'ye geçtiği ilçede çatışma seslerinin gelmeye devam etmesi, Ceylanpınar'da tedirginliğe yol açıyor.

ŞANLIURFA – Suriye’nin Haseke kentine bağlı Rasulayn ilçesinde El Kaide örgütünün Suriye kolu olan Nusra cephesi ile Suriyeli Kürtlerin PKK 'ya yakınlığıyla bilinen partisi PYD’ye bağlı güçler arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Kontrolün önemli ölçüde PYD'nin eline geçtiği Rasulayn'da çatışma seslerinin gelmeye devam etmesi, sınırı aşan kurşunların 1 kişinin ölümüne, 4 kişinin yaralanmasına neden olduğu Ceylanpınar'da tedirginliğe yol açıyor.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan yaklaşık 70 bin nüfuslu Rasulayn, geçen yıl Kasım ayında muhalifler ile ordu birlikleri arasında çıkan şiddetli çatışmaların ardından muhaliflerin kontrolüne geçmiş, Suriye ordusuna ait savaş uçakları tarafından günlerce bombalanan Rasulayn’daki çatışmalar, Ceylanpınar'da çok sayıda kişinin yaralanmasına ve okulların günlerce kapalı kalmasına neden olmuştu.

İlçede Suriye ordusuyla çatışmaların sona ermesinin ardından Aralık ve Ocak ayı içerisinde bu kez muhalifler ile silahlı PYD güçleri (YPG) arasında çatışmalar başladı. Günlerce süren ve Ceylanpınar'da gerginliğe yol açan çatışmalar, tarafların anlaşmaya varmasıyla sona erdi.


KABUS GERİ DÖNDÜ
Ceylanpınar'da hayatı kâbusa çeviren çatışmalardan sonra aylar süren sessizlik, geçen salı günü yeniden bozuldu. YPG ile Nusra Cephesi arasında başlayan çatışmalar kısa sürede şiddetlendi ve Ceylanpınarlı vatandaşlar, aylar sonra yeniden tedirginlik yaşamaya başladı. Çatışmaların şiddetlenmesi ile birlikte, sınır hattında önlem alan güvenlik güçlerinin zırhlı araçları ile belediye hoparlörlerinden vatandaşlara evlerinden dışarı çıkmamaları konusunda uyarı anonsları yapıldı.


SINIRI AŞAN KURŞUNLAR CAN ALDI
Rasulayn'da şiddetli çatışmalar sırasında ateşlenen silahlardan çıkan mermiler Ceylanpınar'da 17 yaşındaki Mahsun Ertuğrul ile 4 kişinin yaralanmasına yol açtı. Mermilere hedef olan Mahsun Ertuğrul, götürüldüğü hastanede yaşamını yitirdi. Mermilere hedef olan ve hayati tehlikesi süren 15 yaşındaki Ahmet Gündüz ise dün akşam ambulans uçakla Ankara 'ya gönderildi.


TÜRKİYE ATEŞLE KARŞILIK VERDİ
Çatışmaların sürdüğü Rasulayn'dan ateşlenen silahlardan çıkan kurşunların Ceylanpınar'da can alması ve ev ile Emniyet Müdürlüğü'ne isabet etmesinin ardından dün sabah saatlerinde angajman kuralları kapsamında ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Cenkeser Hudut Karakolu'ndan Suriye tarafına karşı ateş açıldı. Öğleden sonra ise Rasulayn tarafından YPG'lilerin attığı 2 roketatar mermisinin Hudut Kapı Karakolu'nun duvar ve bahçesine isabet etmesinin ardından, bu kez aynı noktadan PYD/YPG mevzilerine ateşle karşılık verildi. Bu gelişmenin ardından Hudut Kapı Karakolu'nda görevli askerler, zırhlı araçlar ile daha güvenli bir başka merkeze taşındı.


KONTROL PYD'DE
Ceylanpınar'da tedirginliğe yol açan şiddetli çatışmaların ardından, dün öğleden sonra Rasulayn'da kontrolün tamamen PYD'nin eline geçtiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın da açıklamasında kontrolün PYD'nin eline geçtiğini bildirdiği Rasulayn'da, çatışma ve patlama sesleri gece de devam etti. Silah seslerinin aralıklarla sürmesinin ardından gece boyunca belediye hoparlörlerinden vatandaşlara mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyarı anonsları sürdürüldü.


SABAH YENİDEN SİLAH SESLERİ
Çatışmaların önceki günlere göre azaldığı Rasulayn'da, sabah saatlerinden itibaren yeniden silah ve patlama sesleri duyulmaya başlandı. İlçe merkezinden net olarak duyulan çatışmaların Rasulayn'ın birkaç kilometre dışındaki Tel Halaf bölgesinde devam ettiği bildirildi. Çatışmaların halen sürdüğü Rasulayn'da, Ceylanpınar sınırının yanı başındaki 9 katlı makarna fabrikasının çatısındaki Özgür Suriye Ordusu bayrağının ise halen yerinde durduğu görüldü.


ARTIK YARALI GELMİYOR
Ceylanpınarlı vatandaşların tepkisine yol açan olayların ardından, çatışmalarda yaralanan Suriyelilerin tedavi için sınırdan geçmeyi bıraktığı görüldü. Hastanede Suriyeli yaralılara vatandaşın tepki göstermesi üzerine, çatışmalarda yaralanan Suriyelilerin kendi imkanları ile ülkelerinde tedavi edilmeye çalışıldığı ve Türkiye'ye gelmedikleri bildirildi.


SINIRDA ÖNLEMLER ARTIRILDI
Çatışmaların sürdüğü Rasulayn'da, kontrolün PYD'nin eline geçtiğinin bildirilmesinin ardından, sınır hattında güvenlik önlemleri de artırıldı. Askerlerin, dünden itibaren üzerinde uçaksavar bulunan zırhlı araçlar ile sınır hattında sürekli olarak devriye dolaştığı görüldü. Öte yandan daha önce askerlerin durduğu nöbet kulübelerinin boşaltıldığı ve güvenlik gerekçesiyle askerlerin kulübelerin bulunduğu bölgelerde nöbetlerini zırhlı araçlar içerisinde tuttuğu görüldü.


CEYLANPINAR'DA SOKAKLAR BOŞ
Çatışmaların şiddetinin azalmasına rağmen Ceylanpınar'da tedirginlik halen devam ediyor. Birçok işyerinin kepenklerinin kapalı ve sokakların boş olduğu Ceylanpınar'da vatandaşlar, çatışmaların bir an önce sona ermesini istiyor. Günlerdir evlerinden dışarı çıkamadıklarını ve hava sıcaklığının gece bile 40 dereceyi aştığı ilçede zor koşullarda yaşadıklarını anlatan vatandaşlar, "Tek isteğimiz bir an önce bu savaşın son bulmasıdır. Çünkü neredeyse 1 yıldır Suriye'de yaşanan şiddetin mağduru biz olduk. Suriye'de huzurun hakim olması bizim tedirginliğimizin sona ermesi ve hayatımızın normale dönmesidir" dedi.

Günlerdir tedirgin olan Ceylanpınarlı vatandaşlar, iftarlarını da endişe içerisinde açıyor. Daha önce sıcak hava nedeniyle iftarlarını evlerinin çatısı veya bahçesine kurdukları sofralarda açan vatandaşlar, çatışmaların başlaması ve kurşunların sınırı aşmasıyla birlikte evleri ve güvenli gördükleri yerleri tercih ediyor. Sıcak havada saatlerce oruç tuttuktan sonra iftarlarını huzur içerisinde açamadıklarını söyleyen vatandaşlar, "Günlerdir iftarımızı endişeyle açıyoruz. Mermilere hedef olma korkusu yaşadığımız için boğazımızdan lokma geçmiyor ve sadece suyla iftar açıyoruz. Biran önce savaşın sona ermesini ve huzura kavuşmayı istiyoruz" diye konuştu.

Günlerdir aileleri tarafından evden dışarı çıkmalarına izin verilmeyen çocuklar ise sokak ve parklarda oyun oynamayı özlediklerini, özgürce oyun oynayabilmek için savaşın sona ermesini istediklerini ifade etti.


TERAVİHE DE GİDEMİYORLAR
Çatışmalar, Ceylanpınar'da teravih namazlarına ilgiyi de azalttı. Daha önce teravih namazı için evlerinden çıkan vatandaşlar, çatışmalarla birlikte korkudan evlerinden çıkamayınca camiler boş kaldı. Cami cemaatinin sayısının azaldığı ilçede vatandaşlar, sınırı aşan kurşunlara hedef olma endişesi nedeniyle dışarı çıkamadıklarını ifade etti. İbadetten geri kalmak istemeyen vatandaşlar ise sınır hattına yakın noktalar yerine daha güvenli gördükleri iç kesimlerdeki camileri tercih ediyorHASAN KIRMIZITAŞ - ALİ LEYLAK - ÖMER ŞULUL / DHA