Rasulayn'da ÖSO bayrağı yerine PYD bayrağı

Rasulayn'da ÖSO bayrağı yerine PYD bayrağı
Rasulayn'da ÖSO bayrağı yerine PYD bayrağı
Suriye'nin Haseke kentine bağlı Rasulayn ilçesinde şiddetli çatışmaların ardından kontrolü ele geçiren PYD, Türkiye sınırına 100 metre uzaklıktaki binada asılı olan Özgür Suriye Ordusu bayrağını indirerek, yerine kendi bayrağını astı.

CEYLANPINAR – Suriye’nin Haseke kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde şiddetli çatışmaların ardından kontrolü ele geçiren ve PKK 'ya yakınlığıyla bilinen PYD'ye bağlı güçler, Türkiye sınırına 100 metre uzaklıktaki binada asılı olan Özgür Suriye Ordusu bayrağını indirerek, yerine kendi bayrağını astı.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan ve şiddetli çatışmaların ardından geçen yıl kasım ayında Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolüne geçen Rasulayn'da, geçen salı günü PYD ile El-Nusra cephesi arasında çatışma çıktı. Şiddetli çatışmaların ardından Rasulayn'ın kontrolü çarşamba günü akşam saatlerinde PYD'nin eline geçti.


SİLAH SESLERİ GELİYOR
Rasulayn'da kontrolün PYD'ye geçmesinin ardından azalan çatışmalar, ilçe merkezine birkaç kilometre uzağındaki Tel Halaf bölgesinde yoğunlaştı. Çatışmaların devam etmesi Ceylanpınar'da tedirginliği daha da arttırdı.

Suriye tarafından ateşlenen silahlardan çıkan mermilerin sınırı aşması üzerine belediye hoparlörleri ve zırhlı araçlardan vatandaşlara dışarı çıkmamaları yönünde uyarı anonsları yapıldı. Şiddetin azalmasına rağmen dün gece ve bu sabah aralıklarla silah sesi duyulmaya devam ediyor.


ÖSO BAYRAĞI İNDİ, PYD BAYRAĞI
Çatışmaların halen sürdüğü Rasulayn'da, Ceylanpınar sınırına 100 metre uzaklıktaki 9 katlı makarna fabrikasının çatısındaki Özgür Suriye Ordusu bayrağı, bu sabaha karşı indirildi ve yerine PYD bayrağı asıldı.

Sınır hattından net olarak görülen PYD bayrağı, 'Rasulayn'da kontrolü PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD'nin tamamen ele geçirmesi' olarak yorumlandı. 

TEDİRGİNLİK SÜRÜYOR
Halen silah seslerinin gelmesi Ceylanpınar'da tedirginliğin sürmesine neden oldu. Birçok işyerinin kapalı olduğu ilçede, vatandaşlar sınırı aşan mermilere hedef olmamak için evlerinden dışarı çıkmıyor. Sokakların boş olduğu Ceylanpınar'da vatandaşlar biran önce çatışmaların son bulmasını ve günlük yaşamlarına dönmeyi istiyor.


SINIRDA ÖNLEMLER ARTIRILDI
Öte yandan, çatışmaların Rasulayn'ın iç kesimlerinde yer yer sürmesi nedeniyle Ceylanpınar'da güvenlik önlemleri artırıldı. Güvenlik güçlerinin zırhlı araçlar ile sınır hattında sürekli devriye dolaştığı görülürken, askeri yetkililerin de sık sık gelişmeleri Ceylanpınar'da takip ettiği bildirildi. İlçe merkezinde de polislerin güvenlik önlemlerini yoğunlaştırdığı bildirildi


HASAN KIRMIZITAŞ – ALİ LEYLAK – ÖMER ŞULUL / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114248111424812

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BM - vancetti

  Sayın dış işleri bakanı derhal BM harekete geçirmeli. O direğe El Nusra denen terörüstlerin bayrağı çekilmeli. Vallaha bu durum kabul edilemez. Ne demek PYD tövbe, tövbe.)) Ağalar, tarihin tekeri geriye dönmez. Kürtler uluslama sürecini tamamlamıştır. Artık Kürtlerle yaşamağa alışmak zorundasınız. Üstelik güney sınırımız da Kürtler ileride Türkiye'ye olası islami terör örgütlerinin saldırılarının önlenmesinde tampon bölge görevi görecektir. Şimdi kara bir belayla uğraşıyorlar. Suriye'nin kuzey bölgelerinde El Kaide terör örgütü emirlikler kurdu. Sayın basınımız bunu hiç haber yapmadı. Orada Kürtlerle savaşan El Nusra cephesi denen bir terörist gurup. Destekçileride herkes tarafından biliniyor. El Kaide ilemi, yoksa Kürtlerle mi komşu olmak istersiniz?. Buna yanıt vermeden Pakista'ı bir düşünün derim. Onlarda El Kaideye destek olmuşlardı. ÖSO denen sunni oluşumun sadece adı kaldı.

  Yeter - HannesYilmaz

  Pkk'nin uzantisi ne demek?? Sizin kullandiginiz dil cok yanlis. Bu haberlerin editöru kim? yeter artik radikal buyu artik! Bu dil ne sana nede demokrat durusuna yakisiyor.