Rauf Denktaş gözaltılara kızdı

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 'Talat Paşa Komitesi Genişletilmiş Yürütme Kurulu Toplantısı'nda Ergenekon operasyonlarını eleştirdi


İSTANBUL - KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ergenekon davasıyla ilgili, 'Suçlu olup olmadığı bilinmeyen insanları şüphe altında hapsetmenin, insanlık haklarını kısıtlayarak dolaşmasına müsaade etmenin memleket için büyük bir acı olduğunu' söyledi.

Denktaş, The Marmara Oteli’nde düzenlenen 'Talat Paşa Komitesi Genişletilmiş Yürütme Kurulu Toplantısı’nda, gazetecilerin Ergenekon davasına ilişkin sorularını yanıtladı. 'Şüphelisin gel içeriye' diye bir insanı içeri alıp, 'Şimdi inceleyeceğim, bakalım suç var mı?' diye aylarca hiçbir yargıç görmeden, sadece dosyası mahkemeye götürülerek uzatılan bir olayın, dünyanın hiçbir hukuk sisteminde olmadığını belirten Denktaş, bu dava dolayısıyla İnsan Hakları Mahkemesi’ne müracaat edileceğini duyduğunu, 'Böyle bir yasa geçerli olamaz' şeklinde bir karar çıkacağına inandığını söyledi.
Türkiye’nin, dışarıdan gelecek telkinlerle kendi yasalarını insan haysiyetine uygun şekle sokmasının kendisine ağır geldiğini dile getiren Denktaş, "Türk barolarının Ankara’da ve İstanbul’da bu tutuklamalar ve hukukun ne şekilde kullanıldığı hakkında yaptıkları açıklamaları bir hukukçu olarak destekliyorum" dedi. Memleketin huzurunun kaçtığını söyleyen Denktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Birbiriyle bağlantılı mı değil mi? Sonradan ortaya çıkacak olaylar, şimdi aynı sepetin içerisine konularak bütün bu içeri alınmış kişiler, bu ağır suçla suçlanabilir imajı yaratılmaktadır. Bu da Türkiye’ye yakışmamaktadır. Herhalde hukuki açıdan hem hükümetin, hem ilgililerin buna iyice bakması lazım. Suçlu olup olmadığı bilinmeyen insanları, şüphe altında bunca ay hapsetmek, suçluymuş gibi insanlık haklarını kısıtlayarak dolaşmasına müsaade etmek, memleket için büyük bir acıdır."
"İlk (Ergenekon) meselesi çıktığında İlhan Selçuk, Doğu Perinçek, Ferit İlsever içeriye alındığında, içimizden gülmek geldi ağlamak yerine" diyen Denktaş, şunları söyledi:
"Neticede iş hakikaten herkes tarafından hafife alınmaya başlandı. Sonra bölük bölük bu silahlar bulunmaya başlandı. Bunlarla başlangıçta yakalanan insanların ne ilgisi var? Hiçbir ilgisi yok. Sanki ilgi varmış gibi bir hava yaratılmaktadır. Susurluk ile ilgili bu silahlar eğer oraya saklanmışsa zamanında saklanmıştır. Şimdi ortaya çıkan yeni (Ergenekon) havasının içine alınmış insanlarla, tanıdığımız insanların ne bağlantısı vardır? Bu silahlar bu şekilde ortaya çıkınca şunu söyledim, demek ki bir bir yerlerde bir şeyler var bu memleketin içinde ve bunların araştırılması, sonuna kadar gidilmesi haktır, helaldir. Ama bu şekilde tutuklama çok acayiptir. Bunlar bizim içimizi bunaltıyor. Herkes bir endişe içinde ’Sıra ne zaman bana gelecek’ diye." Toplantıya, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in eşi Şule Perinçek de katıldı. (dha)