Raylara yine kan aktı

Türkiye, 22 Temmuz'da 38 can alan hızlandırılmış tren kazasının üzerinden bir ay geçmeden, 2. tren kazasıyla sarsıldı. Başkent Ekspresi ile Adapazarı Ekspresi, Tavşancıl yakınlarında dün saat 16.51'de kafa kafaya çarpıştı.

GEBZE - Türkiye, 22 Temmuz'da 38 can alan hızlandırılmış tren kazasının üzerinden bir ay geçmeden, 2. tren kazasıyla sarsıldı. Başkent Ekspresi ile Adapazarı Ekspresi, Tavşancıl yakınlarında dün saat 16.51'de kafa kafaya çarpıştı. Gebze Cumhuriyet Savcısı, 9 kişinin öldüğünü, 74 kişinin de yaralandığını açıkladı. Kaza nedeniyle İstanbul ve Kocaeli'ndeki sağlık kuruluşlarıalarma geçirildi. İlk belirlemelere göre kaza, sinyalizasyon hatası nedeniyle meydana geldi. TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnal, kazaya Başkent Ekspresi'nin kırmızı ışıkta geçmesinin neden olduğunu söyledi.
Ankara'dan saat 10.20'de Haydarpaşa'ya gitmek üzere hareket eden makinistler Soner Gürkan ve Hasan Yücedağ yönetimindeki Başkent Ekspresi, Gebze yakınlarındaki Tavşancıl İstasyonu çıkışında kırmızı ışıkta durmayıp yola devam etti. Haydarpaşa'dan aksi istikamette makinistler Durmuş Akgül ve Özcan Özel yönetiminde saat 15.17'de hareket eden Adapazarı Ekspresi, Başkent Ekspresi ile saat 16.51'de çarpıştı. Çarpışmada iki trenin lokomotifleri birbirine girerken, 8 vagonlu Adapazarı Ekspresi'nin birinci vagonu raydan çıkıp devrildi. 153 yolcu ve 9 personeli bulunan 1'i yemekli 4 vagonlu Başkent Ekspresi'nin ilk vagonu lokomotifine çarparak havaya kalktı.
Yolcular dışarı savruldu
Çarpışmada yolculardan bazıları açık camlardan demiryoluna fırladı, devrilen vagondaki yolcular içerde sıkıştı. Can pazarının yaşandığı vagondan `İmdat' çığlıkları yükseldi ve ortalık ana baba gününe döndü. İlk şokun ardından trendeki görevliler ve kazayı yara almadan atlatan yolcular, vagonda sıkışanların yardımına koştu. Ardından Tavşancıl ve yakın istasyonlarla, Adapazarı ve İzmit'ten kurtarma ekipleri kaza yerine sevk edildi. Etrafa savrulan yaralılar ambulanslarla hastanelere taşınırken, DDY görevlileri Recep Öztürk ve Seyfi Göktepe ile makinist Soner Gürkan'ın cesedi bulundu.
Kurtarma ekipleri devrilen vagonda sıkışanları kurtarmak için tavanı delerek içeri girdi. Sıkışan yaralılar sedyelere alınıp çıkarılarak Gebze, İzmit ve İstanbul'daki hastanelere taşındı. Kaza yerinde 6 ceset daha bulununca, ölü sayısı 9'a çıktı. Kurtarma ekipleri vagonlarda canlı bulunup bulunmadığını saptamak için cihazlarla dinleme yaptı. Kaza yerine sevk edilen kurtarma ekipleri ve ambulansların süratle geçebilmesi için D-100 Karayolu bir süre trafiğe kapatıldı.
'Kırmızı ışıkta durmadı'
TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnal, ilk gelen bilgilere göre kazanın Ankara'dan İstanbul'a giden Başkent Ekspresi'nin kırmızı ışıkta durmaması nedeniyle gerçekleştiğini söyledi. İnan, kırmızıda makinistin treni durdurması gerektiğini belirtti. Gazeteciler İnan'a kırmızı ışık ihlalinde trenleri otomatik olarak durdurabilen sinyalizasyon sisteminin devreye girip girmediğini sordu. İnan, bu soruya "Hayır makinist treni durdurmalıydı" karşılığını vermekle yetindi.
Sinyalizasyon hatası
TCDD yetkilileri ise makinistlerin dördünün de tecrübeli olduğunu kaydetti. Demiryol-İş Sendikası Adapazarı Şube Başkanı Cemal Yaman da kaza sonrası bölgede görevli demiryolu çalışanı işçi ve memurlarla görüştüğünü belirterek, kendisine ulaşan ilk bilgilerde Başkent Ekspresi makinistinin sinyalizasyon hatası yaparak hemzemin geçitten geçtiğinin iletildiğini dile getirdi. Yaman, Başkent Ekspresi'nin daha sonra Adapazarı istikametinden gelmekte olan Adapazarı Ekspresi ile çarpışmasıyla kazanın gerçekleştiğinin ifade edildiğini kaydetti.
Kazanın ardından, TCDD Genel Müdürlüğü'nde genel müdür, genel müdür yardımcıları ile ilgili daire başkanları kriz masası oluşturdu. TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnal da kaza yerine hareket etti. Kocaeli'nde de vali yardımcısı İdris Kurtkaya başkanlığında İl Kriz Masası oluşturuldu.
'Tam geçerken kırmızı yandı'
Kazada yaralanarak Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Başkent Ekspresi'nin makinisti Hasan Yücedağ ise şu açıklamayı yaptı: "Bize yeşil yanıyordu, tam geçmek
üzereyken aniden kırmızı yandı. Diğer tren duruyordu. Nasıl oldu ben de anlamadım. Geçerken aniden kırmızı yandı. Ondan sonrasını hatırlamıyorum" diye konuştu.
Hasan Yücedağ'ın, kazayla ilgili soruşturma kapsamında hastaneye giden Emniyet yetkilileri tarafından ifadesine başvuruldu.HATİCE YAŞAR, VAHAP ŞATIR, ULAŞ YILDIZ, MUSTAFA BAĞDİKEN, EBRU DOĞAN, ERGÜN AYAZ, MESUT IŞIK, ŞENOL AYDIN