Recep, ailesini geçindirdiği parasını korurken neşterlenmiş

Recep, ailesini geçindirdiği parasını korurken neşterlenmiş
Recep, ailesini geçindirdiği parasını korurken neşterlenmiş
Haraç vermediği için, iki öğrenci tarafından tutulup, bir başkası tarafından kalbine neşter saplanarak öldürülen 13 yaşındaki Recep'in, ailesini geçindirdiği parasını korumak isterken canını verdiği ortaya çıktı


CANAN ALTINTAŞ

Baba Abdulkadir Çekme, geçimlerine destek için simit ve tatlı satan oğlu Recep’in, “Bazı öğrenciler onun parasına göz dikip haraç istedi. Bunu defalarca okul yönetimine söyledim, bir şey yapmadılar” dedi.
Diyarbakır’da geçen perşembe günü merkez Yenişehir ilçesindeki Çarıklı İlköğretim Okulu’nda meydana gelen olayda 6’ncı sınıf öğrencisi Recep Çekme, iddiaya göre kendisinden para isteyen 7’nci sınıf öğrencisi 15 yaşındaki R.B. ve iki öğrenciyle tartıştı. Çekme, tartışmanın ardından boş sınıfa gitti. Recep Çekme’nin ardından üç öğrenci de sınıfa gelerek tartışmayı burada da sürdürdü. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi sırasında kalbine neşter darbesi alan Çekme, ağır yaralandı. Kanlar içinde sınıftan dışarı çıkan Recep Çekme, hastaneye kaldırılmak istenerken yolda öldü.
Cinayetin ardından kaçan ve aralarında neşteri kullandığı ileri sürülen R.B.’nin de bulunduğu üç öğrenci yakalandı. R.B. tutuklanırken, diğer iki öğrenci serbest bırakıldı.
Ailenin evinde büyük acı yaşanırken baba Abdulkadir Çekme, oğlunun okul çıkışları simit ve tatlı satarak geçimlerine yardım ettiğini söyledi.

‘Müdür haraççıları biliyor’
Baba Çekme, oğlunun aynı kişiler tarafından defalarca tehdit edilip parasının alındığını ileri sürdü:
“Ben zaten hastayım çalışamıyorum, Recep, tatlı ve simit satarak evi geçindiriyordu. Onlar Recep’te para olduğunu biliyordu. Oğlumdan kaç kez haraç kesmeye çalıştıklarını okul müdürüne söyledik. Hatta olaydan bir gün önce eşim müdüre tekrar giderek bu öğrencileri şikâyet etti. Okul müdürü, ‘Tamam ben halledeceğim’ deyip onu göndermiş. Eğer önlem alınsaydı oğlum şimdi yaşıyor olacaktı. Bize Recep’ten geriye tatlı tepsisi kaldı.”

Bakanlıktan müfettiş
Okul yönetimi Recep Çekme’den haraç istendiği şikayetine rağmen bir önlem alınmadığıyla ilgili iddiaları ise yanıtsız bıraktı. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişi ise soruşturmaya başladı.