Reçeteler çok kısa olacak

SSK'nın 2005 İlaç Listesi ve Uygulama Talimatı Resmi Gazete'de yayımlandı. Talimat hasta ve yakınlarına şunları getiriyor...

ANKARA - SSK'nın 2005 İlaç Listesi ve Uygulama Talimatı Resmi Gazete'de yayımlandı. Talimat hasta ve yakınlarına şunları getiriyor:
İSRAFA KARŞI SIKI ÖNLEM: Ayaktan tedavilerde, reçeteye en fazla dört kalem ve beş günlük dozu aşmayacak şekilde ilaç yazılacak. Günlük kullanım dozu belirtilecek. Doktor, beş günü aşacak tedaviler için, reçetede belirtilmek koşuluyla, en fazla bir aylık doza kadar yazabilecek. İlacın piyasada bulunan en küçük ambalajı, beş günlük tedavi dozundan fazla ise, bir kutu verilecek. Katkı payı alınmayan hastalıklarda dört kalem sınırı olmayacak.
YURTDIŞINDAN İLAÇ: Şahsi tedavi için yurtdışından getirtilecek ilaçlar, reçeteye üç aylık doza kadar yazılabilecek.
ALERJİ: Kurum yalnızca enjektör yoluyla kullanılan alerji aşılarını verecek.
DEMANS: 'Bunama'da ilaçlar, bir yıl süreli sağlık kurulu raporuyla verilebilecek.
BÖBREK HASTALARI: Böbrek yetmezliğinde kullanılan Eritropoietin ve türevi ilaçlar için resmi sağlık kurulu raporu düzenlenecek. Hastanın kilosu başına uygulanacak Eritropoietin miktarı reçetede belirtilecek. Hastaya, ilaç takibi için fotoğraflı karne verilecek.
KEMOTERAPİ: Resmi sağlık tesislerinde kemoterapi yapılacak kanserli hastalara bir kürlük, kür tedavisi uygulanmayanlarda ise en fazla bir aylık dozda ilaç verilebilecek.
ÇÖLYAK HASTALARI: Çölyak hastalığında; özel formüllü unlar ve mamul ürünler, çocuk veya erişkin gastroenteroloji uzman tabibinin yer aldığı resmi sağlık kurulu raporuna dayanılarak verilecek.
MS'DE ATAK GEÇİRME ŞARTI: Multiple skleroz (MS) hastalarına ilaç verilmesi için, hastaya kesin MS tanısı konulması, iki yılda en az iki, yeni vakalarda bir yılda iki atak geçirmiş olması şartı aranacak.
KANSER VE AIDS : Kanser ve HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar, SSK tarafından 'geçici olarak' bu talimatın kapsamına alınabilecek. Hayati önemi haiz olduğu resmi sağlık kurulu raporuyla belgelenen ve talimat kapsamında olmayan ilaçlar da şahsi tedavi için yurtdışından getirilebilecek. Talimat hükümleri, 15 gün sonra yürürlüğe girecek.


    http://www.radikal.com.tr/7437377437370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.