Reçeteye tanı yazılsın mı?

Türk Tabipleri Birliği, SSK reçetelerine tanı yazılmasını 'mahremiyet'e aykırı buldu. Tıp ahlakı hocası Yard. Doç. Üstün'e göre uygulama denetimi artırır. Hasta Yakınları Derneği, "Eczacıya kolaylık olur" diyor.

ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB), SSK'nın yeni İlaç Listesi ve Uygulama Talimatı'nı mahremiyet hakkına aykırı buldu. 15 gün sonra başlayacak uygulamaya göre, ayakta tedavi görenlere en fazla dört kalem ve beş doz ilaç yazılacak. Reçetede tanı da yer alacak. TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek, SSK'lılara serbest eczaneleri açarak kamu ilaç harcamasını 4 katrilyon lira artıran hükümetin, tedaviyi aksatacak, doktoru, hastayı rencide edecek uygulamalarla tasarruf yapmaya çalışmakla suçladı. Sayek, reçeteye tanı yazılması için de "Bu, açıkça hasta mahremiyetine saldırı. Depresyon, cinsel işlev bozukluğu ya da AIDS... Bunu eczacı, eczacı kalfası ya da SSK bürokratına deşifrenin ne yararı var?" dedi.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deontoloji (tıp etiği) ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Çağatay Üstün ise Sayek'in dile getirdiği fikre katılmadı: "Reçeteye birçok kurum baktığı için, ilaçların tanıya bakılıp kontrolü gerekir. Bunun mahremiyetle ilgisi olacağını düşünmek yanlış." Hasta ve Hasta Yakınları Derneği Başkanı Leyla Ezgi de, "Reçetedeki tanıya gelene kadar o kadar çok hak ihlali var ki... Ayrıca reçetelerde ilaç isimleri okunmuyor. Tanı konması eczacıya kolaylık sağlar" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7439587439580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.