RedHack davasında tutuklu sanık kalmadı!

RedHack davasında tutuklu sanık kalmadı!
RedHack davasında tutuklu sanık kalmadı!
"RedHack üyesi oldukları" iddiasıyla ve 24 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan 10 kişi bugün hakim karşısına çıktı. Üç tutuklu sanık tahliye edildi.

Radikal.com.tr - “RedHack davası” Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmada şüphelilerin kimlik tespitlerinin ardından savunmalara geçildi. Sanıklar Duygu Kerimoğlu ve Uğur Cihan Okutulmuş savunmalarında Ankara Emniyet Müdürlüğü sitesini çökertecek kadar bilgisayar bilgileri olmadığını söylediler. Mahkeme, tutuklu sanıklar Aladdin Karagenç, Uğur Cihan Okutulmuş ve Duygu Kerimoğlu ile ilgili olarak savcının istemine uyarak tahliye kararı verdi.

Duruşmada ilk olarak tutuklu sanık Alaattin Karagenç savunmasını yaptı. Karagenç savunmasında, "Ankara Emniyet sitesine yasadışı olarak da girmedim. Böyle bir eylemim yok. Ankara Emniyet sitesine girdiğime ya da belgeleri çaldığıma ilişkin herhangi bir delil yoktur. Bizler bugün bilişim çağında yaşıyoruz. İnternette her türlü bilgiye ulaşabiliyoruz. Günde yüzlerce siteye giriyorum. Redhack’i de bu şekilde tanıdım. ‘Manyak’la da bu şekilde tanıştım. Zaman zaman sohbet odalarına girmişliğim oldu.
Yalnız bunlarla ilgili hiçbir talimat ve emir almadım. Bu sohbet odalarına esas girmek amacım teknolojik konularda bilgi sahibi olmaktı. ‘Manyak’ rumuzlu şahsın suçlu olduğunu dahi bilmiyordum. Bu soruşturma ihbar üzerine başlıyor. İhbarcının güvenirliği nedir? Delillerden değil, ihbarlardan biz tutuklandık. İhbarlar üzerine bizdeki bilgiler toplanmıştır. Rehdack’i internetten, merakımdan tanıdım. 9 aydır tutukluyum. Mağdurum. Emniyet çağırsaydı, gider bilgi verirdim. Haksız şekilde tutuklandım. Tahliyemi istiyorum."


“DAHA FAZLA MAĞDUR ETMEYİN”


Tutuklu sanıklardan lise öğrencisi Uğur Cihan Okutulmuş savunmasında şunları söyledi, “Herhangi bir silahlı
örgüte üye değilim, örgüt adına da suç işlemedim. Ankara Emniyeti’nin sitesine, izinsiz girip siteyi çökertmedim. Bilgisayar kullanma becerim de siteyi çökertecek kadar değildir. Zaten bilgisayarımda da siteyi çökertecek programlar yoktur. Benim bilgisayarımdan Ankara Emniyeti’nin sitesine girdiğime ilişkin delil de yoktur. ‘Kızılcan Yıldız’ rumuzunu ben kullanmıyorum. Bu ismi kullanan kişi aynı zamanda ‘Manyak’ ismini kullanan şahıstır. Ankara Emniyeti’nin sitesine girildiğini ben Facebook’tan öğrendim. Hakkımdaki bilirkişi raporunda da siteye girdiğime ilişkin bir suçlama yoktur.
Ankara Emniyeti’nin sitesine girildikten sonra internetteki bir sohbet sitesinde ‘Manyak’ isimli kişi ile konuştum. Bu konuşmam, emniyetin sitesinin çökertilmesinden sonra oldu. Aramızdaki konuşma NTV’nin yaptığı bir haber videosunun Youtube’ye yüklenmesiyle ilgilidir. Redhack’in bir tüzüğünün olduğunu da savcılıkta öğrendim. Sanıkların hiçbirini tanımıyorum. Lise son sınıf öğrencisiyim. 9 aydır tutukluyum. Yeterince mağdur oldum. Daha fazla mağdur olmamak için tahliyemi istiyorum.”


“YILMAZ GÜNEY VE DENİZ GEZMİŞ TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ DEĞİLDİR”

Mersin Üniversitesi’nde iki yıllık Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama Bölümü öğrencisi Duygu Kerimoğlu da savunmasında şöyle konuştu, “Derslerimi takip etmek için iki bilgisayar var. Hakkımda yapılan soruşturmada iki dizüstü bilgisayarıma ve masaüstü bilgisayarıma el konulmuştur. Bana yönelik suçlamalar bazı yazılar, okuduğum bazı haberlerdir. Hakkımdaki suçlamalar asılsızdır. Redhack üyelerini internet ortamında bile tanımıyorum. Ben Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün sitesini hacklemedim. Hack yapmak için üst düzey bilgisayar bilgisine sahip olmak gerekir. Ben hack yapmayı bilmiyorum. Hack yapacak bilgisayar programlarına dahi sahip değilim. Bu düzeyde bilgisayar bilgim olsa iki yıllık okulun, beşinci yılında olmazdım. Benim tek yaptığım hackle ilgili haberleri okumaktı. Bunu da bilgi sahibi olmak için yaptım. Facebook’ta bir yorumum çarpıtılarak delil yapılmıştır. Bu yorumumdan, Redhack’i tanıdığım iddia ediliyor. Ancak bu iddia doğru değildir. Redhack’in tüzüğünü bilmiyorum. Ben 20 Şubat’ta yaptım. Bu tarihte dava konusu emniyetin sitesine girilme olayı dahi olmamıştır. Yılmaz Güney ve Deniz Gezmiş’in fotoğrafları var sayfamda. Bunların hiçbiri terör örgütü üyesi değildir.”
Davada 3'ü tutuklu 10 sanık, "terör örgütü üyesi olmamakla beraber, silahlı terör örgütü adına suç işlemek" suçundan yargılanıyor. Davanın iddianamesinde sanıklar "bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına hukuka aykırı olarak girmek, bilişim sisteminin işleyişini engellemek ve bozmak, kişisel verilerin ele geçirilmesi ve yayımlanması, gizli bilgileri temin etmek" ile de suçlanıyor. Sanıklar hakkında 8,5 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor. RedHack adına çeşitli mecralarda yapılan açıklamalarda ise, "sanıklarla bir ilişkilerinin bulunmadığı" duyurulmuştu.