Redhack hackledi: YÖK'ün sırları açığa çıktı!

Redhack hackledi: YÖK'ün sırları açığa çıktı!
Redhack hackledi: YÖK'ün sırları açığa çıktı!
RedHack gece yarısı YÖK'ün web sitesine saldırdı. Hacker grubu aralarında gizli ibaresi bulunan binlerce dökümanı ele geçirdi. Redhack bu belgeleri yayınlamaya başladı.

Hacker grubu RedHack YÖK'ün web sitesine saldırdı.  YÖK'ün Elektronik Paylaşım Sistemi ebys.yok.gov.tr'i hackleyen grup aralarında gizli ibaresi bulunan binlerce dokümanı ele geçirdiklerini ve içlerinde YÖK'e yapılan ihbarlar dahil birçok dosyanın yer aldığını iddia etti.

RedHack, yılbaşı gecesi YÖK'ün resmi sitesine bağlı internet eğitim sayfası olan ide.yok.gov.tr'ye saldırı düzenlemiş ve kendi afişlerini yayınlamıştı.

RedHack'in YÖK'e saldırısı kısa sürede Türkiye 'de trend topic oldu.


YAYIMLANAN BELGELER

Redhack'in yayımladığı belgelerden bazıları şöyle: Çeşitli üniversitelerdeki yolsuzluklarla ilgili soruşturmalar, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin konut ve iş merkezi yapılmak üzere satışa çıkarılması, Uludağ Üniversitesi'nin Garanti Bankası'nın yaptığı ödemeleri kullanımı ve İstanbul Üniversitesi'nde muhasebe kayıtlarına geçirilmeyen 1.537.719.46 lira ile ilgili soruşturma.

ebys.yok.gov.tr sayfasına giren RedHAck, "Başta ODTÜ olmak üzere tüm üniversiteler AKP 'nin saldırılarına direnmeye devam edecek" yazısının altında 17 yıl önce polis tarafından öldürülen gazeteci Metin Göktepe'nin ve maden işçilerinin fotoğraflarını paylaştı.

RedHack, gönderdiği tweetle bugünkü hackini Metin Göktepe ve dün maden kazasında hayatını kaybeden sekiz işçiye ithaf ettiğini belirtti.
ebys.yok.gov.tr sitesine şu anda erişilemiyor.


  http://www.radikal.com.tr/1115907111590712

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hukuk Devleti - beardfish

  Olayı belli bir Olaya cekerek "Ne iyi yaptı demek" Duygusal bir yaklasım. Ama eger bir Hukuk Devletinde yasamak istiyorsak o sekilde düsünmek zorundayız. Sizin yazdıklarınıza göre önemli olan Sucluyu yakalamak, bunun icin de her yol mübahdır. O zaman Devletin veya baskalarının yasadısı dinlemeleri de iyidir Hırsızı Darbeciyi Sikeciyi yakalıyorlar. Kuralları bu kadar yüceltmeye gerek yok diyen Arkadasım kendiniz Kurallara uymassanız baskalarının uymamasına da laf edemezsiniz. Sizin Kurallara uymayan baskalarından farkınız nedir. Bu eskiden Terörle Mücadele edenlerin kendi kurallarını koyup Halka eziyet eden ve kendini Kahraman sayan insanlardan ne farkı var. O Insanlar da Kanunları cigneyerek Vatana hizmet ettigini sanıyordu ve bazılarına Kahraman gözüyle bakılıyordu ne de olsa Hainlerle savasıyorlardı. Simdi yine ne alaka diyenler olacak. Elbette Eylem olarak kıyaslanamaz ama temel Mantık olarak farkı yok. Sonuc itibari ile Kurallardan bahsediyoruz. Redhack ele gecirecegi Bilgileri önceden ne oldugunu biliyor muydu? Nasıl Baykala tuzak kuruldu Santaj yapıldıgında buna karsı durmus isem böyle Eylemlere de karsıyım. Baykalda yapmasaydı diyeniniz oldumu? Ben sahsen RedHack Eylemlerine cok Masumhane bakamıyorum su ana kadar sorun yok gibi gözüksede yarın Silahın kime dönecegini kim bilebilir?

  kural/kuralsızlık - mineoz

  bazı arkadaşlar redhack'in yaptığını yanlış bulmuş. hatta yapılan işi birilerinin telefonunu dinlemek ya da kasetini yayınlamakla eşdeğer tutmuş. her şeyden önce kuralları bu kadar yüceltmeye gerek yok. karşınızda bir sistem var. tüm kuralların ve kuralsızlıkların sahibi. YÖK bu sistemin önemli bir aygıtı. keza daha önceki eylemlerinde de önemli devlet aygıtlarına saldırmışlardı. sistemin kendisi ahlaki kurallardan yoksunken onu deşifre etmek, sıkıntıya sokmak ve belki de değişmeye zorlamak için yapılan eylemleri, günlük hayatın sıradan kurallarıyla yorumlamak bana çok yanlış görünüyor. kişileri değil sistemi hedef alan ve şiddet içermeyen her türlü eylemi saygıyla karşılıyorum. hırsızlık kötüdür ama birileri de çıkıp merkez bankasını soysa ve yoksullara dağıtıp robin hoodluk yapsa "aaa ne kadar ayıp" demem:)

  ... - optikbaykus

  yasadışı dinlemelerle, kurmaca belgelerle nicesini al sakın ses çıkarma. redhack eylemlerine suç işliyor ama gözüyle bak . beardfish sizi vicdanınıza havale ediyorum.

  suç? - ercint

  yolsuzluklar suç değil, herkesin bildiğini yok farzetmek, hırsızlığın üzerini örtmek suç değil, halkın parasını cebe indirmek suç değil, öğrencilerin üzerine polisle, disiplin soruşturmalarıyla, hapishanelerle gitmek ve cendere oluşturmak suç değil ama bunların belgelerini ele geçirip deşifre etmek suç. bazı akıllı yorumculara sesleniyorum: bırakınız bu "özel hayatın" gizliliği geyiğini. devlet herkesin telefonlarını dinliyor. binlerce insan sahte delillerle mahkum ediliyor. dert edecekseniz bunu dert edin. halkın vergileriyle halktan gizli işler çevirenlerin yaptıkları işleri alenileştirmek özel hayatın gizliliğini ihlal değildir. kamuya zaten açık olması gereken şeyleri gözler önüne sermektir bu. sonuna kadar da meşrudur.

  Çalınan Bilgiler Kime Özel - yasakilac

  Evet özel yani kişiye has bilgilerin çalınması suçtur ve yaptırımı olmalı. Ama bunların tamamı kamuya ait bilgilerdir ve kamudan gizlenmiştir. Kusura bakmayın ama biz veriyoruz o harç paralarını bankalara. her yıl bizlerden zorla bağış topluyor üniversiteler. Bütün bunları biz bilmeyeceğiz de kim bilecek?

  beardfish e - unverschaemt

  Yazdiginiz yorumun neresinden tutsaniz elde kaliyor. Kamu calisaninin kamu parasini kisisel kullanim icin harcamasi ozel bilgi degildir. Asil hirsizlik ve ayip olan bunun gizlenmesidir. Ve sizin aslinda itiraz etmeniz gereken de bunun aciklanmis olmasi degil neden gizlenmis oldugudur. Yorumuzun gibi elde kalan mantiginizi hakkli cikartabilmek icin kredi karti yada telefon numarasi hirsizligi kiliflari ile yumusatmaya ve bulaniklastirmaya calismayiniz, cok komiklesiyor cunku. Suc: kamu parasinin peskes cekilmesidir bunun ortaya cikartilmis olmasi degil.. bir de suc, bunu bile bile inadina gozunu kapatmaktir. Gozunuzu kapatmayin, suc isliyorsunuz.

  @pallanco - beardfish

  @pallanco dolaysıyla sizi kast etmemis oluyorum.:) Ama herkesin sizin gibi düsündügünü söyleyemeyiz sanırsam. Simdi özel Bilgileri calmak suctur sevimli görünmek icin "bakın yolsuzlukları yakaladık" deseniz bile. Bu hepmizin basına gelebilir ve bundan hic kimse hoslanmaz. Bu Kredi Kartı bilgilerini veya Telefon numaralarını calmaktan farklı degildir. Aynen gizli Kamera ile seks Kasetini kaydetmek gibi. Sistem cökertmek ayrı bir sey dir Bilgi calmak ayrı. Elbette insanın gururunu oksuyor "bakın kirli camasırları döküldü hırsızların" gibi ama bu suc olmaktan cıkarmaz. Delil toplarken bile bunu yasadısı yaparsanız gecerli sayılmaz veya sayılmamalı.