Redhack'in yayınladığı belgeler üzerine eylem yaptılar

Redhack'in yayınladığı belgeler üzerine eylem yaptılar
Redhack'in yayınladığı belgeler üzerine eylem yaptılar
'RedHack'in YÖK'e ait olduğu bilinen Elektronik Paylaşım Sitesi ebs.yok.gov.tr adlı internet sitesini hackleyerek paylaştığı belgeler nedeniyle öğrenciler eylem yaptı

İSTANBUL - Hacklenen sitede ele geçirildiği iddia edilen belgelerde, bazı üniversitelerin ihale ve malzeme alımında usulsüzlük yapılığının yer aldığı ileri sürüldü. Redhack'in belgelerin bir kısmını twitter üzerinden yayınlaması üzerine Öğrenci Kolektifleri üyesi 30 kişi, adı geçen üniversite rektörlerini istifaya çağırdı.

'ÜNİVERSİTE A.Ş.'YE, YÖK'E VE YASASINA GEÇİT YOK'

Beyoğlu Galatasaray Meydanı'nda 15:00'da toplanan grup “ODTÜ'yü kınayan rektörler soyguncu çıktı. Tayyip'in sesi rektörler istifa" yazılı pankart açarak “soyguncu rektörler istifa etsin" sloganları attı. Grup adına Özgür Kütahya'nın okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Hacker grubu Red Hack'in YÖK'ün elektronik paylaşım sitesi ebs.yok.gov.tr'ye 08.01.2013 tarihinde girerek,'Üniversite A.Ş.'ye, YÖK'e ve Yasasına geçit yok' sloganıyla ele geçirdiği aralarında gizli ibaresi de bulunan belgeleri internette paylaşıldı.

REDHACK BİLGİLERİ TWİTTER ÜZERİNDEN PAYLAŞMIŞTI

Red Hack tarafından yaptıkları yolsuzlukları belgeleyen birçok bilgi twitter üzerinden kamuoyuna sunuldu. Hacker grubunun elde ettiği belgelere göre, Fırat Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi,İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kastamonu Üniversitesi ile ilgili iddialara yer verildi" denildi.

Açıklamada son olarak, “Üniversiteye dair yapacakları her şeyde AKP 'nin, Tayyip'in ve rektörlerinin ensesinde olacağız. Bu rektörler bizim rektörlerimiz değildir. Bu kişiler hala bilim insanı sıfatını taşımak istiyorlarsa, yapacakları en onurlu şey, derhal istifa etmeleridir" dedi. Topluluk açıklama sonrası olaysız dağıldı.(dha/Ümit Türk - Hasan Yıldırım)