'Redhack'te üç tutukluya da tahliye

'Redhack'te üç tutukluya da tahliye
'Redhack'te üç tutukluya da tahliye
'Terör örgütü' üyeliği suçlamasıyla dokuz ay hapis yatan üç genç tahliye olurken bir sanık ağlayarak konuştu: Bu dava yüzünden memuriyetten atıldım.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türk yargı tarihinin en trajik ‘terör örgütü’ davalarından biri olan ‘Redhack’te mahkeme tutuklu üç sanığı ilk duruşmada tahliye etti.
Redhack isimli bilgisayar korsanı grup, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait internet sitesini hack’leyince TMK 10. maddeyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, grup üyesi olduğu iddia edilen 10 kişi hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla dava açmıştı. Dava kapsamında lise öğrencisi Uğur Cihan Okutulmuş, üniversite öğrencisi Duygu Kerimoğlu ve Alattin Karagenç, dokuz aydır Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunuyordu.
Davanın ilk duruşması dün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Şüpheli Alattin Karagenç, merakı nedeniyle hacker sitelerini takip ettiğini söyledi. Karagenç, kendisini “Redhack grubunun lideri olduğu söylenen ‘Manyak’ rumuzlu kişiyle birkaç kez sadece sohbet ettim. Ancak talimat almadım” diye savundu. Şüpheli Ugur Cihan Okutulmuş da bilgisayar bilgisinin yeterli olmadığını ifade ederek “Redhack grubundan ‘Manyak’ rumuzlu kişiyle sohbet etmişimdir sanal ortamda. Redhack’le ilgili bir haberi youtube’a yüklediğim için örgüt üyeliğiyle suçlanıyorum. Lise son öğrencisiyim ama dokuz aydır tutukluyum” dedi.

Yılmaz Güney’li suç delili
Mersin Üniversitesi öğrencisi Duygu Kerimoğlu da hazırlanan iddianameyi şöyle eleştirdi:
”Hack yapabilmek için üst düzey bilgisayar bilgisi bilmek ve çeşitli programlara sahip olmak lazım. Ancak bende ikisi de yok. Facebook sayfamda paylaşılan Deniz Gezmiş, Yılmaz Güney, Ece Temelkuran gibi kişilere ait resimler suç unsuru olarak kabul edilmiştir.”
Altı ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Devrim Ali Avcu, evinde bilgisayar ve internet bulunmadığını anlattı. Duruşmada Taşkın Yasak’ın gözyaşları içinde yaptığı savunma insan hayatının nasıl kolay kaydırıldığını gösterdi: “Babam öğretmen, yıllarca devlete hizmet etti. Bilgisayar konusunda kendimi yetiştirmek için hacker gruplarını takip ediyordum. Çünkü kursa gidecek param yoktu. Üniversitede web siteleri tasarlayarak okumaya çalışıyordum. Hiçbir siyasi gruba üye değilim. Bir bankanın sınavını kazanmıştım. Ancak beş ay cezaevinde kalınca işten çıkarıldım. Psikolojim bozulmuş durumda. Daha sonra KPSS’yi kazanarak Maliye Bakanlığı’na yeniden atandım. İşyerindeki bilgisayar dışında, bir başka bilgisayara dokunamıyorum artık.”
Avukat Murat Yılmaz da, Ankara Emniyeti’nin sitesinin hack’lenme işleminin Manyak rumuzlu kişi tarafından tek başına yapıldığını belirterek, “Emniyet Manyak’ı bulamadığı için onu takip eden herkesi buraya getirerek karizmasını kurtarmaya çalışmıştır” diye konuştu.

Tahliye sevinci
Savunmaların ardından mahkeme tutuklu üç sanığın tahliyesine karar verirken beş sanık hakkında uygulanan adli kontrol kararının da kaldırılmasına hükmetti. Mahkeme ayrıca savunması alınan bütün sanıkların duruşmalara bir daha gelmemesine de karar verdi.

‘İbretİ alEm İçİn açıldı’
Duruşmayı CHP milletvekilleri de izledi. Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, “Bu dava ibreti âlem için açılmış bir davadır. Sosyal medyadaki muhalefeti susturma amaçlı” diye konuştu. Manisa Milletvekili Özgür Özel de, “Duruşmayı izlerken ‘9 yaşındaki kızım İpek internette paylaşılan bir linki tıklamasa bari’ diye düşündüm. Çünkü bu gençler de tıkladıkları linkler nedeniyle burada” dedi.