Refakatçiye kantinde gözaltı

Refakatçiye kantinde gözaltı
Refakatçiye kantinde gözaltı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde önceki gün görülen Ethem Sarısülük’ün ölümüne ilişkin davanın ardından çıkan olaylarda gözaltına alınan 19 kişi serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar arasında, Numune Hastanesi’nde refakatçi olarak bulunan Haydar Taşkıt ile arkadaşı ile buluşmak için adliye önüne gelen söz yazarı Kenan Köklüağaç’ın da bulunduğu belirlendi.

Kantinden gözaltına alındı

İki eylemci emniyetteki ifadelerin ardından serbest bırakılırken, yanlışlıkla gözaltına alınan Taşkıt, Köklüağaç ve 15 gösterici 24 saat gözaltında kaldıktan sonra savcılık ifadeleri için dün adliyeye sevk edildi. Refakatçi Taşkıt ve Köklüağaç da diğer göstericiler gibi ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet, kamu malına zarar vermek ve polise mukavemetle’ suçlamasıyla savcıya ifade verdi. Polis, Numune Hastanesi’ne sığınan göstericileri gözaltına alırken o anda hastanenin kantininde bulunan Haydar Taşkıt da gözaltına aldı. Taşkıt, eylemci olmadığını, hastanede yatan bir yakınan refakat etmek için bulunduğunu anlatmak istedi, ama gözaltına alınmaktan kurtulamadı.
Taşkıt, ifadesinde şunları söyledi: “Kuzenimin refakatçisi olarak hastanede kalıyordum. Polis beni de aldı. Bana küfür ettiler. Karakolda da anlatmaya çalıştım dinlemediler.” Kenan Köklüağaç ise “Arkadaşımdan alacağım vardı. Adliye önüne gelmemi istedi. Oraya gittim. Birden olaylar başladı. Olayların yatışması için adliye bahçesinde beklerken gözaltına alındam” dedi.

Tamamı serbest

Şüphelilerin tamamı savcılık sorgusunun ardından serbest kalırken, polisin müdahalesi sırasında kaçarken duvardan düşen Pınar Ünal’ın kalçası kırıldı.Gamze Nur’un ise başına 8 dikiş atıldı.