'Referandum' haftası

TBMM, bu haftadan itibaren Ramazan mesaisine başlayacak.

ANKARA - TBMM, bu haftadan itibaren Ramazan mesaisine başlayacak. İftar saatinde çalışmalarına ara verecek olan Meclis'te, referandumu önlemek amacıyla milletvekili özlük haklarına ilişkin Anayasa değişikliğinin ikinci tur oylaması da yapılacak.
Meclis Başkanlık Divanı'nda bütün partilerin uzlaşmasıyla Meclis'in çalışma saatleri ramazana göre belirlendi. İftar saati baz alınarak Genel Kurul'un bu hafta 12.00-16.00, saatleri arasında çalışması benimsendi. Genel Kurul'da yarın, tekstil ve konfeksiyon sektörünün sorunlarıyla, yumurta üreticilerinin sorunları konusunda oluşturulan araştırma komisyonlarının raporları ele alınacak. Meclis, söz konusu raporların görüşmeleri bitinceye kadar da çalışacak.
Genel Kurul'da çarşamba günü ise, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in referandum kararını önleyecek olan Anayasa değişikliğinin ikinci tur oylaması yapılacak.
Anayasa'nın 86. maddesinde değişiklik öngören teklifi; milletvekillerinin ödenek, yolluk ve emeklilik işlemlerinin kanunla düzenlenmesini öngörüyor. Ayrıca milletvekili
emekliliklerinin Emekli Sandığı'yla ilişkilendirilmesine olanak sağlıyor.
Genel Kurul'da 22 Kasım Perşembe günü Türk Medeni Kanunu tasarısı üzerindeki görüşmelere devam edilecek.