Referandum önerisine Dayanışma'dan tepki

Referandum önerisine Dayanışma'dan tepki
Referandum önerisine Dayanışma'dan tepki
Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı heyetiyle görüşmesinin ardından Hüseyin Çelik'in referandum sinyali vermesine Taksim Dayanışması'ndan tepki geldi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Erdoğan ’ın, Ankara ’da görüştüğü Gezi Parkı heyetine park konusunda referanduma gidilebileceğini açıklaması İstanbul ’da tepkiyle karşılandı.

Taksim Dayanışması’nın bileşenlerinden Şehir Plancıları Odası İstanbul başkanı Tayfun Kahraman, ‘Halihazırda bu projeye dair alınmış bir yürütmeyi durdurma kararı var, meselenin bu şekilde masaya koyulması hukuku görmezden gelmektir. Şehircilik bilimsel bir konudur, bu kanserli bir hastayı tedavi etmek gibi bir konuda referanduma gitmeye benziyor… Taksim Dayanışması’nın talebi bellidir, Gezi Parkı’nın park olarak kalacağının deklare edilmesini beklemektedir’’ diye konuştu.

Taksim Platformu’ndan Mimar Korhan Gümüş de “İhaleyle verilmiş projeye referandumla karar verilmesi mimarlık tarihine geçer. Şehircilik ve mimarlık muhakeme işidir, bunu referandum gibi bir süreçle çözmek mümkün değildir. Burada bir başka mimar da çıkıp ‘Burası Nişantaşı’na kadar yeşil vadi olsun, yaya bağlantılı olsun’ der, bizim önerimiz buydu, o zaman bu da referanduma sunulsun. Bu demokratik bir yöntem değildir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1137382113738216

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  referanduma karsi cikanlara - HainKurt

  secim zaten referandum anlamina gelmiyor mu, her iki kisiden biri AKP demedi mi... yaptiklarindan memnunlar ki gene gene gene seciyorlar... yani hukumetin yaptiklari icin yeniden onay almasina gerek yok ki, ama siz fazla bagirmayin, uzukmeyin, caninizi fazla sıkmayın diye referandum yapilsin dediler... bu arada hemen simdi degil kardeslerim, dava sonuclaninca referandum olacak, su an birsey yapilmayacak, davanin sonucu beklenecek... benim anlamadigim su, halk herseyin ustunde degilmidir? mahkemede karar veren 3 kisi 80 Milyonun ustunde midir? o uc insan her zaman dogru karari mi verir? istanbulda yasayan 15 milyonun verecegi karari hice saymak, 3 kisinin kararini kutsal saymak dogru mudur? bu ne lahana tursusu bu ne perhiz? herkes biliyor ki, hakimler savcilar polisler de bir insan, ve onlarin da politik gorusleri, dusunceleri, surekli degisen moral durumlari vardir ve bunlar zaman zaman kararlarina yansir... insan sonucta, ama 15 milyonu hice saymak, yakismiyor, akilli olun, mantikli olun, uykusuzluk carpmis sizi galiba... once bir yatip uyuyun, birdaha dusunun...

  referanduma karsi olanlar - HainKurt

  secimlere de, yasal yollarla hukumet olana da karsilar galiba... bakin simdi, 100 yildir memleket boyle yonetildi, secim oldu, hukumetler kuruldu (bazi partiler, dusunceler hep bastirildi, kapatildi, gerekli destegi alsalar bile susturuldu bazi kesimler tarafindan) ve azinlik tarafindan desteklenen hukumetlerle yonetildik bunca zamandir... simdi ise Ataturkten sonra en fazla destegi alan bir hukumet, halklari arasinda en cok begeni alan bir lider (62% turkiye geneli, 46% istanbul) tarafindan yonetilmekte... sorun nedir? halk memnun degilse ilk secimde gonderir, baskasi gelir... bu hep boyle degil miydi? elinden emzigi alinmis cocuklar gibi bagirip durmanin anlami yok... eger halk gercekten memnun degilse, azcik sabredin, ilk secimde zafer sizlerin olacaktir eger gercekten cogunluktaysaniz... yok eger kaybederseniz, ne yapacaksiniz? darbe yapacak kimse kalmadi mi, vah vah vah... sivil darbe mi yapacaksiniz yoksa bes benzemezler bir araya gelip... unutmayin ki secimde kaybederseniz, azinliksiniz demektir, ve bu durumda karsinizda buyuk bir halk kitlesi olacak... yani en iyisi, nasil digerleri 100 yil boyunca sustu, sabretti, bekledi ise, siz de aynisini yapin, enseyi karartmayin, guzel gunler yakin...

  adaletinizi sevsinler - mavi ve beyaz

  Neyin referandumu.Gezi parkı için mahkeme kararı var.Referandum yapalım demek yargı kararı beni bağlamaz ben bildiğimi yaparım demektir.Sevsinler sizin adaletinizi.

  huzur ver - ayenoğlu ismail

  yeni bir nesil çıktı istemezük tayyibi istemezük,raferandum istemezük,demokrasi istemezük,yarın hukuk gezi parkı aleyhine karar verse bu seferde hukuk satın alınmış hukuk istemezük dersiniz, ne istiyon gardaş bura mars değil burası türkiye al gezi parkını git huzur ver.

  Neden - vancetti

  Neden her şey bu ülke de bu kadar zor ve karmaşık hale getirilir, anlamak olanaksız. Gençlere gidip, "çocuklar hadi evlerinize, burada hiç bir şey değişmeyecek" demek neden bu kadar zor?. Devlet otoritesimi zedelenir?. Zaten otoritenin olduğu yerde demokrasi olmaz. Öyle değilmi?. Sahi Taksim Türkiye'nin yüzde kaçıdır?. Oysa sayın başbakan ülkenin yüzde 50 sinin başbakanıdır. O zaman bırakalım geriye kalan yüzde 50 dilediğini yapsın. Böyle demokrasi anlayışı olurmu sayın başbakanım. Sadece AKP mi böyle?. Hayır elbette değil. Ondan öncekiler de aynıydı. İşte yeni yetişen kuşak bu iş böyle olmaz, biz bunu kabul etmeyiz diyor. Bu kıvılcım geleceğin Türkiye'sinin nasıl olacağının sinyallerini veriyor.

  AK PARTİ VE HÜKÜMET - pispor

  güçlü Türkiye düştüğü şu duruma bakın bir topçu kışlası için inatlaşan bir başbakan ve ondan korkup sesini çıkarmayan partililer referandum olayı o kadar gülünç ki ben gerek başbakanın bir yiğit gibi ortaya çıkıp gezi direnişçilerine arkadaşlar vaz geçtim sizden ve halkımdan daha değerli değildir diyeceğini beklerken zavallı Hüseyin Çelik oda ağzında geveliyerek belki referanduma gidilir demesine ben anında YUH be dedim

  Aklınız mı dondu? - Berçben

  Şimdi de direnişçileri "Referanduma Evet- Referanduma Hayır" diye ikiye bölmek, güzel taktik tebrikler. Bir yandan da "Eeee demokrasi diye bağırıyordunuz, gelin işte sandık, demokrasi" diyenler. Yahu sizin aklınız mı dondu? Hakkında yürütmeyi durdurma kararı olan bir alan hakkında referandumdan bahsedilebilir mi? Mahallede çift kale maç için takım mı ayarlıyorsunuz? Bu ne hukuk tanımazlıktır? Hadi diyelim mahkeme kararı yok, o zaman nedne en baştan böyle bir yönteme başvurmadınız? Yazık değil mi ölenlere, gözü çıkanlara yaralananlara? Bir de konunun artık ağaçlardan öteye geçtiğini hala söylemeye gerek var mı? Anlamayan kaldı mı cidden? Orda olası bir referandum ağaçların kesilip kesilmemesi ismi altında ifade özgürlüğüne ilişkin bir oylama? Ya bunun için referandum mu olur muş? Hepsinin ötesinde yapılacak oylamanın ne kadar güvensiz, bizim sokaklarda haykırdığımız demokrasiden ziyade AKP'nin kendi yarattığı demokrasi oyununa uygun olacağına değinmiyorum bile. Oy verme sırasında Suriyelilerle karşılaşırsanız şaşmayınız.