Referandum önerisine Dayanışma'dan tepki

Referandum önerisine Dayanışma'dan tepki
Referandum önerisine Dayanışma'dan tepki
Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı heyetiyle görüşmesinin ardından Hüseyin Çelik'in referandum sinyali vermesine Taksim Dayanışması'ndan tepki geldi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Erdoğan ’ın, Ankara ’da görüştüğü Gezi Parkı heyetine park konusunda referanduma gidilebileceğini açıklaması İstanbul ’da tepkiyle karşılandı.

Taksim Dayanışması’nın bileşenlerinden Şehir Plancıları Odası İstanbul başkanı Tayfun Kahraman, ‘Halihazırda bu projeye dair alınmış bir yürütmeyi durdurma kararı var, meselenin bu şekilde masaya koyulması hukuku görmezden gelmektir. Şehircilik bilimsel bir konudur, bu kanserli bir hastayı tedavi etmek gibi bir konuda referanduma gitmeye benziyor… Taksim Dayanışması’nın talebi bellidir, Gezi Parkı’nın park olarak kalacağının deklare edilmesini beklemektedir’’ diye konuştu.

Taksim Platformu’ndan Mimar Korhan Gümüş de “İhaleyle verilmiş projeye referandumla karar verilmesi mimarlık tarihine geçer. Şehircilik ve mimarlık muhakeme işidir, bunu referandum gibi bir süreçle çözmek mümkün değildir. Burada bir başka mimar da çıkıp ‘Burası Nişantaşı’na kadar yeşil vadi olsun, yaya bağlantılı olsun’ der, bizim önerimiz buydu, o zaman bu da referanduma sunulsun. Bu demokratik bir yöntem değildir” dedi.