Referandum yapıldı tartışmaları bitmedi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, halkoylaması sonuçlarına bugün saat 14.00'e kadar itiraz süresi bulunduğunu belirterek, "Önemli bir itiraz olmazsa çarşamba günü kesin sonuçları açıklayabiliriz" dedi.

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, halkoylaması sonuçlarına bugün saat 14.00'e kadar itiraz süresi bulunduğunu belirterek, "Önemli bir itiraz olmazsa çarşamba günü kesin sonuçları açıklayabiliriz" dedi. Aydın, sandık kurulları konusunda bir itiraz gelmediğini belirtirken, CHP, sadece İzmir'de 176 sandıkta sorun yaşandığını iddia etti.
Aydın, YSK'ya gelişinde gazetecilerin soruları üzerine halkoylaması sırasında sandık kurullarının oluşmadığı gerekçesiyle CHP'nin YSK'ya bir dilekçe gönderdiğini bildirdi. Aydın, "'Tutanak göndereceğiz' diyorlardı ama herhangi bir belge yok" dedi.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise YSK Başkanı Aydın'ın, güven duygusu yaratmadığını, seçmen ve vatandaş nezdinde güvenin sarsıldığını savundu. Anadol İzmir Karşıyaka'da 176 sandıkta, sandık kurullarının dört kişiden az olduğunun tutanakla belirlendiğini kaydetti. Anadol, İzmir'in Karşıyaka ilçesinde 'hayır' oyu kullanmak üzere sandığa gittiğini, kendisine 'evet' mührü verildiğini Ankara'daki seçmenlere 'tercih' mührü verildiğini belirtti. Bu durumun yönlendirme olduğunu öne süren Anadol, "Referandumu, tartışılır hale getiren YSK Başkanı'nı istifaya davet ediyoruz" dedi.
CHP: Gül görevinden ayrılmalı
TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ise Gül'ün görev süresini tartışmaya açarak şunları söyledi: "Referandum sonuçları Resmi Gazete'den yayımlandıktan sonra Gül derhal görevinden ayrılmalı. Yeni hukuka göre halk seçeceğine göre, Gül eğer hukuka saygılıysa, halktan korkmuyorsa o zaman 40 gün içinde seçime götürsünler."
AKP'lilere göre ise bu tartışmalar yersiz. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Gül'ün görevinin bittiğini iddia etmek abesle iştigaldir" dedi.