Refiye'nin sesi tüm ülkede duyuldu

Refiye'nin sesi tüm ülkede duyuldu
Refiye'nin sesi tüm ülkede duyuldu
Haber: MİNE TUDUK - mine.tuduk@radikal.com.tr / Arşivi

Yakalandığı ‘Gardner Sendromu’ hastalığı nedeniyle ‘bağırsak nakli’ olması gereken 23 yaşındaki Refiye Yılmaz’la ilgili kampanyada bir haftada 300 lira toplanırken, Yılmaz’ın basında haber olarak yer alması üzerine toplanan para 100 bin liraya dayandı. Tekirdağ Valiliği’nin başlattığı kampanyaya, Kızılay da dahil oldu. Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı’nın yaptığı açıklamada, “Kampanya dahilinde, bedeli 5 lira olan mesajlardan, dakikada 35 tane geliyor. Bir banka hesap numarası belirleyeceğiz. Parayı 2-3 gün içinde toplayabileceğimizi düşünüyorum” dedi. Kampanyanın kendisini umutlandırdığını söyleyen Refiye Yılmaz ise Radikal aracılığıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’a seslenerek, şunları söyledi: “Beni kendi kızları gibi bilsinler ve lütfen sesimi duysunlar. Türk halkına da sesleniyorum, bugün başıma gelen, bir gün herkesin başına gelebilir lütfen tepkisiz kalmasınlar. Ölmek istemiyorum. Babam bir şirkette gece bekçiliği yapıyor. İlaçlarını alabilmek için bankadan kredi çekti. Fenalaştığımda acil olarak İstanbul’da Çapa Tıp Fakültesi’ndeki doktoruma götürülmem gerekiyor. Kullandığım bir kutu ilacın fiyatı 3 bin lira. İlaç Türkiye ’de olmadığı için yurtdışından getirtiyoruz.”
Acil nakle gerek yok
Kampanyaya destek sürerken Sağlık Bakanlığı, Yılmaz’ın durumuyla ilgili farklı bir açıklama yaptı. Yılmaz’ın ince bağırsak nakli konusunda dünyanın sayılı kurumları arasında olan İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde muayene edildiğini belirten bakanlık, Yılmaz için acil ince bağırsak nakline ihtiyaç olmadığını belirtti. Açıklamada, şöyle denildi: “Hastamız bu kurumda ileriye dönük nakil gerekliliği yönünden takip edilmektedir. Hastamızı Çapa Tıp Fakültesi’nde takip eden doktor tarafından bu hastalık için rutin kullanılmayan ‘imatinib’ isimli ilacın denenmesi yönündeki tavsiye, Bilimsel Onkoloji Danışma Komisyonu tarafından uygun bulunmamıştır. İlacın Türkiye’de temini konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Bahsedilen ilaca bilimsel olarak uygun bulunduğu takdirde ücretsiz şekilde ulaşılabilir. Hastamıza uygulanması gerektiği ileri sürülen ilaç ve nakil konusunda ülkemizde yeterli imkanlar mevcut olup herhangi bir ücret sorunu yoktur. Hastamızın yurt dışında tedavisi zorunlu olması durumunda, bu da ücretsiz olarak sağlanmaktadır.”
Doktorlardan itiraz
Sağlık Bakanlığı’nın bu açıklamasına karşılık Refiye Yılmaz’ın medikal onkoloğu Doç. Dr. Sezer Sağlam, “Tümör bağırsağının üzerine yerleşmiş durumda, yavaş büyüyen bir tümör. Ameliyatla çıkartmak mümkün değil. İnce bağırsağı alarak, nakil yapmak gerekir. İlaç tedavisinden ziyade, nakil daha iyi bir çözümdür” derken, Yılmaz’ın Çapa Tıp Fakültesi’ndeki tedavisini üstlenen ve ilaç konusunda yönlendiren Doç. Dr. Emre Balık ise hastalığın nadir görülen bir kanser türü olduğuna dikkat çekerek, “Hastanın ince bağırsak nakline gereksinimi yoksa ve ilacın da kullanımı bilim kurulu tarafından uygun bulunmamaşsa o zaman gerekli açıklama ve tedavi önerileri bakanlıkça hastaya yapılacaktır” dedi.