Reform atağı başladı

Demokratikleşme açısından 'köklü değişim' içeren Anayasa değişikliği için Meclis'te start verildi.

ANKARA - Demokratikleşme açısından 'köklü değişim' içeren Anayasa değişikliği için Meclis'te start verildi. TBMM Anayasa reformu için dün olağanüstü toplandı, Anayasa Komisyonu da yarın saat 10.00'da toplantıya çağrıldı. Komisyon yarından itibaren temel hak ve özgürlükleri genişleten, idamı sınırlayan, Kürtçeye serbest-lik tanıyan teklifi görüşmeye başlayacak. Teklif paketinin genel kuruldaki görüşülmesine en geç 24 Eylül'de başlanması hedefleniyor.
Önerge verilebilir
DSP ve ANAP'ın, komisyon ve Genel Kurul'daki görüşmelerde, değişiklik teklifiyle ilgili önerge vermeyeceği bildirildi. Teklife 'koşulsuz' destek verdiğini ifade eden AKP'den de önerge beklenmezken, MHP, SP ve DYP'den önergeler gelebileceği kaydedildi. Anayasa değişiklikleri, dün toplanan MHP, ANAP, AKP ve SP'nin grup toplantılarının da gündemini oluşturdu. Liderlerin verdiği mesajlar şöyle:
Devlet Bahçeli: Anayasa değişikliği paketi, demokratik hukuk devletini geliştirecek önemli bir değişiklik projesi. Partimiz, milli çıkar ve değerlerin korunması zorunluluğu ile demokratikleşme ihtiyacını karşı karşıya getirmeyerek, hem ülkemizin milli varlığını koruyup yüceltmenin hem de çağın değer ve ihtiyacını dikkate almanın mümkün olduğuna inanıyor. Ayrıca, bölücülüğü ve yıkıcılığı körüklemeyi kolaylaştırmanın demokrasiyle ilgisi yoktur. Ülkemizin hangi ağır bedelleri ödeyerek bugüne geldiğini başkaları unutsa da, MHP unutmayacak. Unutmamakla da kalmayacak, hep bu yaklaşımı savunacak ve unutanlara hatırlatmaktan kaçınmayacak.
Mesut Yılmaz: Biz bu işin lokomotifi olduk. Meclis açılınca hepiniz burada olun. Partilerarası Uzlaşma Komisyonu'ndaki konsensüsün, paketin devamında da olacağını umuyorum. Ne kadar madde kabul edilirse, o kadar iyi.
Recep Tayyip Erdoğan: Bu 37 maddelik değişiklik paketi yeterli değildir, ancak bir adımdır. Koşulsuz ve tam destek vereceğimizi bir kez daha yineliyorum.
Recai Kutan: Demokrasinin gelişmesine katkıda bulunacak 37 maddelik değişiklik paketinde geri adım atılmamalı. SP olarak, 37 maddelik bu değişikliği yeterli buluyor ve paketi destekliyoruz.
İdam TCK'yla kalkacak
Bu arada Anayasa Komisyonu'nda yarın görüşmelerine başlanacak olan 37 maddelik Anayasa değişikliği teklifiyle 'Suç ve cezalara ilişkin esaslar' başlıklı 38. madde değişikliğini de yeniden değerlendiren koalisyon ortakları, tekliften idam cezasına ilişkin hükmün çıkarılmasına karar verdi. Hükümet ortakları, söz konusu hükmün Anayasa yerine TCK'da düzenlenmesi görüşünde birleşti.
Muhalefet partilerinin de onaylaması halinde
Anayasa Komisyonu'nda, 38 maddenin beşinci ve altıncı fıkralarından sonra gelmek üzere 'Genel müsadere cezası ile savaş ve terör suçları halleri dışında ölüm cezası verilemez' şeklindeki hüküm teklif metninden çıkarılacak.
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de, "Bu konu TCK'da çözülmeli. TCK'da da ağırlaştırılmış müebbet öngörüyoruz" dedi. Türk, Türkiye'nin çekincelerini de koyarak, AİHS'nin 6 nolu protokolü imzalaması durumunda da sorunun çözüleceğini söyledi.