Reforma geçiş sürecindeyiz

Reforma geçiş sürecindeyiz
Reforma geçiş sürecindeyiz
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin güvenlik politikasından reform politikasına geçiş sürecinde olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kaçırılan kamu görevlilerinin Türkiye ’den giden heyete teslim edilmesine ilişkin, “İyi tabii ki. Muhakkak ki uzun süre memleketten uzakta olan ve haber alamadığımız vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi sevindirici” dedi.
Gül, İsveç’e yaptığı devlet ziyaretini takip eden Türk basın mensuplarıyla bir araya gelerek, soruları yanıtladı. “Kamu görevlilerinin terör örgütünün kararıyla serbest bırakılmasının devletin itibarına zarar vereceğine” ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine Gül, bu süreçte propaganda ve psikolojik faaliyetlerin olmaması gerektiğine ilişkin uyarılarını hatırlattı. Kamu görevlilerinin sağ salim dönmelerinin çok sevindirici olduğunu belirten Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben daima Türkiye’deki problemlerimizin, sorunlarımızın kendi irademizle demokrasi ve hukuk standartları yükseltilerek çözülebileceğine inanan bir kişiyim, başından beri de hep böyle. Onun için bunları hep söyledim. Şimdi de yeni, farklı bir süreç başlamış vaziyette. Herkesin geçmişten de ders alması gerekir. Şu anda artık konuşulacak dil, farklı bir dil tabii. Hepimizin arzusu silahların bırakılması, terör faaliyetlerinin durması. Türkiye topraklarının üzerinde, devlet gücünün dışında herhangi bir silahlı unsurun, zaten illegaldir, dolayısıyla bunun farkına varıp silahların bırakılması... Parlamentoda da söyledim, eğer şiddet, silah terör olmamış olsaydı Türkiye bu sorunlardan eminim ki çok daha erken kurtulmuş olurdu. Nasıl kurtulacak? Eskiden Kürtçe konuşmak yasaktı bir dönem, onu kaldırıyorsun. Televizyon da mümkün değildi, hukuk standartları müsaade etmiyordu. En gelişmiş demokratik standartlar söz konusu olunca, 24 saat de var, özel televizyonlar da var farklı dillerde. Okullarda isteyen tercihli öğretebilir. Herkesin de hakkıdır tabii ki. Eğer bir evde konuşulan bir dil varsa çocukların bunu bilmesi. Bütün bunlar için özgüvenli hareket etmek gerekiyor. Şiddet, silah durursa o zaman güvenlik politikalarından reform politikalarına geçiş kolay olur. Böyle bir süreçteyiz. Onun için herkes bunun kıymetini bilsin ve neticeler inşallah iyi olsun.”

Parlamentoda konuştu

Cumhurbaşkanı Gül, İsveç’e yaptığı devlet ziyareti kapsamında İsveç parlamentosuna da hitap etti. Uluslararası sistemin bazen eksik dengelerin, plastik anların cari olduğu dönemlerden geçtiğini belirten Gül, ilişkilerin bugün ulaştığı noktanın pek çok açıdan memnuniyet verici olmakla birlikte, Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmeye ve derinleştirilmeye müsait bir potansiyele sahip olduğunu da kaydetti.