Reformlara hız verilecek

AB'nin 9 Kasım'da yayımladığı İlerleme Raporu ve Katılım Ortaklığı Belgesi'nde yer alan eleştiriler, hükümet nezdinde yanıt buldu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün başkanlığında...
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - AB'nin 9 Kasım'da yayımladığı İlerleme Raporu ve Katılım Ortaklığı Belgesi'nde yer alan eleştiriler, hükümet nezdinde yanıt buldu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün başkanlığında, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın katıldığı 9. Reform İzleme Grubu (RİG) toplantısında, önemli kararlar alındı. Bu kararlar şöyle:
301'de içtihat beklenecek: Orhan Pamuk ve Hrant Dink gibi yazarların mağdur olduğu TCK'nın 301. maddesi başta olmak üzere TCK uygulamalarının yakından izlenmesine karar verildi. 301 konusundaki sıkıntının metnin yorumlanmasından kaynaklandığı görüşünü benimseyen RİG, yasanın değişmesine değil uygulamanın yerleşmesinin beklenmesi gerektiğine karar verdi.
Hâkim-savcılar eğitilecek: AB'nin yargının işlevselliğinin güçlendirilmesi istemi kapsamında 8 bin 600 hâkim ve savcıya AİHS ve AİHM karar ve içtihatları konusunda yeniden bilgilendirme kampanyası başlatılacak.
Askerlere etik yönetmelik: Kamu Görevlileri Etik Davranış Yönetmeliği dışında kalan yargı mensupları, askerler ve seçilmişlerle ilgili olarak yönetmelik çıkarılacak.
Asker sivili yargılayamayacak: Askeri Ceza Kanunu değiştirilecek ve sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasının önü tıkanacak. Ayrıca TSK'nın harcamalarının Sayıştay'ca incelenmesi için yetki verilecek.
Vakıflar TBMM'ye havale: Azınlık Sorunlarını Değerlendirme Kurulu daha işlevsel bir hale getirilecek.
Azınlıkların karşılaştıkları sorunlar tek bir kuruma yönlendirilecek. Üçüncü kişilere satılan cemaat mallarındaki sorunların çözülmesi için çalışma yürütülecek.


    http://www.radikal.com.tr/7640107640100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.