Rehber mi? Hurafeci mi?

Gelibolu dahil 33 milli parkta yerel kişilere rehberlik hakkı tartışılıyor. CHP: Hurafe anlatılacak. AKP: Sistem Avrupai.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Tatil öncesi 24 yasa birden çıkaran TBMM, Milli Parklar Yasası'nı da düzenledi, ilgili maddeye Milli Parklar'da 'alan kılavuzu' çalıştırılmasını sağlayan bir ekleme yapıldı. Gelibolu Yarımadası'nda hurafe turizmi yapıldığı yolundaki tespitler üzerine gündeme gelen bu yasal düzenleme, Gelibolu ile de sınırlı kalmadı. Türkiye'deki 33 milli parkın tümünü de kapsadı.
Düzenlemeye göre, alan kılavuzlarının görevi 'korunan alanlara gelen ziyaretçilerin doğru bilgilendirilmesi' olarak tanımlanıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı'na da 'korunan alan sınırları içinde ve çevresinde yaşayan yöre insanının, alan kılavuzu olarak yetiştirilmesi' görevi veriliyor.
Teklifin yasalaşma sürecinde CHP'liler, "Milli park yakınlarındaki köylerde yaşayanlar bilimsel verilerden çok yörelerinde anlatılan 'efsanelerin' etkisinde kalıyor. Ziyaretçileri yanlış bilgilendirmeleri kaçınılmaz" diyerek itiraz etmişti.
Yasaya, özellikle Gelibolu Yarımadası'nı ilgilendirdiğine dikkat çekerek karşı çıkan CHP'liler, partilerinin 'boykot kararı' nedeniyle TBMM'deki oylama sırasında bu yasaya da muhalefet edemedi. Yasayı Radikal'e değerlendiren CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük ise şunları söyledi: "Alan kılavuzu adı altında, rehberlik hizmeti veremeyecek standartlardaki imam-hatip mezunlarının önünü açmak istiyorlar. Türkiye'deki rehberler Çanakkale'ye de yeter. Nisan ve mayısta yoğunluk dolayısıyla sıkıntı yaşanıyor, ama diğer rehberlerin kaydırılmasıyla sorun aşılabilir. Çanakkale'yi Anıtkabir'e alternatif bir ziyaretgâh haline dönüştürmeye çalışıyorlar. Kaçak kılavuzların çoğu, Çanakkale'yi Atatürk'ten bahsetmeden, 'evliyalar'la anlatıyor."
Rehberler: Bu siyasi bir oyun
Turist Rehberleri Birliği Başkanı Şerif Yenen ise "Hükümet, Çanakkale üzerinden dini mesajlar vererek siyasi kaygılar gözetiyor. İstiyorlar ki, turist rehberlerine yaptıramayacakları siyasi isteklerini, köylüler, imamlar ve ilkokul mezunları yapsın. Bu yüzden kurs düzenlendi. Düzenlemeyi Çevre ve Orman Bakanlığı yaptı. Oysa rehberlik işi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın alanına girer" diyerek kararı eleştirdi.
'Savaşı evliyalar kazandı'
Sivil toplum örgütlerinin tespitine göre Gelibolu'da izinsiz rehberler bunları anlatıyor:
"Bir bulut gelip İngiliz Kraliyet Birliği askerlerini içine alıp götürdü. Sarıklı ve yeşil cüppeliler, Türk askerlerinin arkasında görünüp düşmanı korkuttu. Yeşil cüppeliler, düşmanın attığı top mermilerini elleriyle tutup geriye, düşman gemilerine doğru attı. Yaralı bir köpek, yol gösterip askerimizi düşmandan kurtardı. Türk askerleri aynı gecede hem Rus hem de Çanakkale cephesinde savaştı."
'Eğitim verilecek'
Milletvekili İbrahim Köşdere ile birlikte düzenlemeyi hazırlayan AKP'nin Çanakkale milletvekili Mehmet Daniş, alan kılavuzluğunun bir ihtiyaç olduğunu savundu: "Çanakkale Milli Parkı'na hafta sonu 600-1000 otobüs geliyor. İlde kokartlı rehber sayısı ise 50, yetmiyor. 'Alan kılavuzluğu getirildiğinde, rehberler bu alana giremez' anlayışı yanlış. Alan kılavuzları sadece eğitimi aldıkları milli parklarda görev yapacak. Truva, Kazdağı ve Gelibolu olarak üç milli parkımız var. Bunlar için ayrı ayrı sınav açılacak ve eğitimi ayrı ayrı yapılacak."
'Sorunu yasayla çözdük'
Daniş, uygulamanın nasıl gündeme geldiğini ise şöyle anlattı:
"Daha önce Orman ve Turizm bakanlıkları ortak kurs düzenledi. Orman Bakanlığı bürokratları, kara ve deniz kuvvetlerinden subaylar verdi. Çanakkale Savaşları ile ilgili bir eğitimdi. 400 kişi katıldı, 193'ü başarılı oldu. Turizm rehberleri ise dava açtı. Biz de, 'Bunu yasayla çözelim, yoksa tartışmalar bitmeyecek' dedik. Alan kılavuzluğu, yıllardır gayriresmi sürüyor. Yapanların çoğu emekli öğretmen, astsubay, subay veya tarihle ilgili öğretim görevlileri. Olayı dar anlamda Gelibolu Milli Parkı olarak da anlamak yanlış. Bazı insanlar bu işi yapıyor. Bunlara eğitim verilecek ve kayıt altında yapılacak bu iş. Bunun Avrupa ve ABD'de de örnekleri var. Anıtkabir'e alternatif iddiaları doğru değil. Böyle bir şey yok. Çanakkale'yi siz Atatürk'süz düşünebilir misiniz? Biz de düşünemiyoruz. Bu iddiayı öne sürenler siyasi olarak tabanlarına mesaj veriyorlar".


    http://www.radikal.com.tr/7512747512740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.