'Rehin askerler serbest' iddiası yalanlandı

12 askerin şehit olduğu Dağlıca saldırısında kaçırılan sekiz askerin PKK tarafından serbest bırakıldığı ve Kuzey Irak'ta düzenlenen bir operasyonla kurtarıldığı iddiaları Başbakan Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından yalanlandı.

ANKARA - 12 askerin şehit olduğu Dağlıca saldırısında kaçırılan sekiz askerin PKK tarafından serbest bırakıldığı ve Kuzey Irak'ta düzenlenen bir operasyonla kurtarıldığı iddiaları Başbakan Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından yalanlandı. Atalay, "Biz de isteriz ama o yönde bir gelişme yok" derken, askerlerin durumunda bir değişme olmadığını belirten Başbakan Tayyip Erdoğan "Gelişme olursa haberdar ederiz" demekle yetindi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise "Genelkurmay'ın açıklamasını bekleyin" dedi.
PKK'nın 21 Ekim'de düzenlediği Dağlıca saldırısında 12 asker şehit olurken sekiz asker PKK militanlarınca kaçırılmıştı. PKK, aynı gün sekiz askerin elinde olduğunu açıklamış ve ardından da fotoğraflarını ve görüntülerini yayımlamıştı. Genelkurmay Başkanlığı da bir gün sonra sekiz askerle irtibat kurulamadığını duyurmuştu. Gazeteci Fatih Altaylı önceki gün sekiz askerin, önce PKK tarafından serbest bırakıldığını ve askerlerin Diyarbakır'da sorgulandığını iddia etti. Bu iddia PKK tarafından yeni fotoğraflar kanıt gösterilerek yalanlanınca, Altaylı, sekiz askerin Kuzey Irak'ta düzenlenen bir operasyonla kurtarıldığını yazdı.
İlk açıklama Atalay'dan
Konuyla ilgili ilk resmi açıklama, İçişleri Bakanı Atalay'dan dün geldi. Türkiye'de Yerel Yönetim Reformu Uluslararası Konferansı'nda gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Atalay, "Biz de isterdik ama o yönde bir gelişme yok. Akşamdan beri o türlü şeyler konuşuluyor ama bir şey yok" dedi. Atalay, rehin askerlerin kurtarılması için PKK'yla pazarlık ya da görüşme yapıp yapmadıklarına yönelik başka bir soruya ise 'hayır' yanıtını verdi.
'Genelkurmay'ı bekleyin'
Başbakan Tayyip Erdoğan ise dün TBMM'ye gelişinde, gazetecilerin rehin askerlere ilişkin bir gelişme olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine, "Gelişme olursa haberdar ederiz" karşılığını verdi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM'de, gazetecilerin konuyla ilgili 'olumlu bir gelişme olup olmadığı' yönündeki sorusuna, "Genelkurmay'ın açıklaması olmadı. Onu bekleyin..." karışlığını verdi.