'Rehine krizi' bitti, derse devam edildi

Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerin gasp ve kapkaça karşı yaptığı güvenlik taraması, rehine krizine dönüştü. Kriz Filistinli Muhammet El Fuat'ın intihar girişimiyle sona erdi.

İSTANBUL - Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerin gasp ve kapkaça karşı yaptığı güvenlik taraması, rehine krizine dönüştü. Kriz Filistinli Muhammet El Fuat'ın intihar girişimiyle sona erdi.
Sabah 09.00 sıralarında, Etiler'de sokaktan geçerken şüphe üzerine kimliği sorulan kişi, silahını çekip bir el havaya, iki el de polise ateş açtı. Kaçmaya başlayan şahıs, Ebulula Mardin Caddesi'nden geçerken, duvardan atlayarak Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Okulları Yerleşkesi'ne girdi. Okulun güvenlik görevlilerine de ateş açtı.
Kurtulamayacağını anlayınca, arka bahçedeki Teknik Servis Atölyesi'ne kaçan saldırgan, öğretmen Nurettin Yaman ve laborant Ali Kurt'u rehin aldı. Bu sırada yerleşkeye çok sayıda polis, özel harekât timi ve ambulanslar sevk edildi. Babasının İranlı, annesinin Adanalı olduğunu, Tahran'da doğup İstanbul'da yaşadığını, adının Muhammet Ali Rızai olduğunu söyleyen kişinin ruhsal dengesinin bozuk olduğu gözlemlendi.
Öğrencilere, tatbikat denildi
Rehine pazarlığı sürerken, öğrencilere tatbikat yapıldığı söylendi, sınıflardan çıkmamaları istendi. Teknik bölümün yakınında olan ve silah seslerini duyan liseliler ise spor salonunda toplandı. Olayı TV'den öğrenen veliler panik içinde okula geldi. Ön bahçeye alınan velilere, okul yöneticileri bilgi verdi. Veliler, sınıflara alınmadı.
İki saatlik pazarlık
Polislerin iki saat süren ikna konuşmaları sonucunda saldırgan, önce Kurt'u ardından Yaman'ı bıraktı. Sonra da silahını başına dayadı, çay ve kâğıt kalem istedi. Polisin getirdiği çayı içtikten sonra bir kâğıda anne ve babasının adlarını ve 'Organlarımı fakirlere bağışlıyorum' notunu yazdı. Polisin çabasına karşın silahını bırakmayan saldırgan, saat 11.30 sıralarında, silahı kalbine doğrultarak ateşledi. Ambulansla Metropolitan Florance Nightingale Hastanesi'ne götürülüp oradan da ameliyat için Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilen şahsın hayati tehlikesi olduğu açıklandı. Saldırgan hastaneye kaldırıldıktan sonra öğrencilerin sınıflardan çıkmasına izin verildi, ancak okuldaki ders programı aksamadı.
Öte yandan yaptığı araştırmada saldırganın Filistinli ve gerçek adının ise Muhammet El Fuat olduğu anlaşıldı. Hırsızlık ve adam yaralamadan sabıkalı, 23 yaşındaki El Fuat'ın cebinden çıkan kadın çorabı, soygun yapma hazırlığında olduğu şüphesini doğurdu. Olay yerine gelen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, "Şahsın psikolojisinin bozuk olduğu anlaşılıyordu. Bütün çabalarımaza karşın intihar girişiminde bulundu. Üzücü bir olay" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7423777423770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.