Rehineler Habur'da Türk yetkililere teslim edildi

Rehineler Habur'da Türk yetkililere teslim edildi
Rehineler Habur'da Türk yetkililere teslim edildi
PKK'nın değişik zamanlarda kaçırdığı 8 asker ve kamu görevlisi, Türkiye'den giden heyete Kuzey Irak'ta teslim edildi. Heyet ve kamu görevlileri Habur'dan giriş yaptı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’nin günlerdir kilitlendiği büyük buluşma bu sabah gerçekleşti. PKK ’nın kaçırdığı ve Abdullah Öcalan’ın ‘çözüm süreci’ kapsamında serbest bırakılmasını istediği 8 asker ve kamu personeli, dün Kuzey Irak’a giden bir heyete bu sabah teslim edildi. Heyet ve kamu görevlileri Habur'a vardığında KYB güçleri tarafından peşlerindeki araçlar bir barikatla durduruldu. Teslim alınanları taşıyan araç ise Türkiye'ye geçti. Türk yetkililer tarafından devralınan kamu görevlileri, sağlık kontrolünden geçirilmelerinin ardından aileleriyle buluştu.

Heyette yer alan BDP milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, 'personeli güvenli bir şekilde teslim aldık' açıklaması yaptı. Heyetin kaçırılanları PKK'nın Havaşin kampı yakınlarındaki Amediye bölgesinden aldığı belirtildi.

TESLİMAT ÖNCESİ KRİZ
PKK Kaçırdığı kamu görevlilerini teslim ettiKuzey Irak yönetimi ile Türk gazeteciler arasında dün akşam başlayan ve bu sabah devam eden ‘görüntü alma krizi’ nedeniyle kaçırılan 8 personelin heyete teslimi bir kaç saat gecikti.

Olaylar dün akşam BDP’nin Erbil temsilciliğinde başladı. Burada toplanan Türk gazetecileri teslimatın yapılacağı bölgeye götürmek üzere BDP tarafından Kuzey Irak yönetiminden 3 araç kiralandı.

Bu sabah, kaçırılan personeli alacak olan heyet Kürt Yönetimi’ni eşliğinde yola çıktı. Heyeti takip etmeye başlayan habercilerin yolu ise peşmergeler tarafından kesildi. Pasaportlarına el konan ve bir saat kadar bekletilen haberciler, heyetin buluşma noktasına gitmesinin ardından pasaportları teslim edilerek serbest bırakıldı.

Başka bir yoldan buluşma noktasına gitmeye çalışan Radikal ekibi, teslimatın gerçekleşeceği noktaya giden tüm yolların peşmergeler tarafından kesildiğini gördü.

YEREL GAZETECİLER ÇOKTAN ORADAYDI
Peşmergenin bu önlemleri Diyarbakır’dan bölgeye giden bazı yerel muhabirleri ise engelleyemedi. Daha önceden buluşma noktasına giden ve PKK’lılar ile birlikte heyetin gelmesini bekleyen gazeteciler, yeni bir krize neden oldu. Teslimat sırasında kesinlikle görüntü alınmasını istemeyen Kuzey Irak yönetimi, buluşma noktasında gazetecileri görünce durmadan yoluna devam ederek heyeti bölgeden uzaklaştırdı.  
Yaşanan 'görüntü alma krizi' saat 10:30 sularında aşıldı. Kaçırılanları teslim edecek olan PKK'lılar ile onları teslim alacak heyet yeni bir buluşma noktasında bir araya geldi.

BDP milletvekilleri Hüsamettin Zenderlioğlu ve Adil Kurt, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ile Mazlum Der Genel Başkanı Faruk Ünsal'dan oluşan heyet, saat 11:00 sularında 8 asker ve kamu personelini PKK’lılardan teslim aldı.

İLK AÇIKLAMA GÜL'DEN
İsveç'te temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basın mensuplarının 8 kişinin serbest bırakılmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kaçırılan kamu görevlilerinin Türkiye'den giden heyete teslim edilmesine ilişkin, "İyi tabii ki muhakkak ki. Uzun süre memleketten uzakta olan ve haber alamadığımız vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi sevindirici" diye konuştu.

Gül, "Şiddet, silah durursa o zaman güvenlik politikalarından reform politikalarına geçiş kolay olur. Böyle bir süreçteyiz, herkes bunun kıymetini bilsin ve neticeler iyi olsun" dedi.