Rehineler Habur'da Türk yetkililere teslim edildi

Rehineler Habur'da Türk yetkililere teslim edildi
Rehineler Habur'da Türk yetkililere teslim edildi
PKK'nın değişik zamanlarda kaçırdığı 8 asker ve kamu görevlisi, Türkiye'den giden heyete Kuzey Irak'ta teslim edildi. Heyet ve kamu görevlileri Habur'dan giriş yaptı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’nin günlerdir kilitlendiği büyük buluşma bu sabah gerçekleşti. PKK ’nın kaçırdığı ve Abdullah Öcalan’ın ‘çözüm süreci’ kapsamında serbest bırakılmasını istediği 8 asker ve kamu personeli, dün Kuzey Irak’a giden bir heyete bu sabah teslim edildi. Heyet ve kamu görevlileri Habur'a vardığında KYB güçleri tarafından peşlerindeki araçlar bir barikatla durduruldu. Teslim alınanları taşıyan araç ise Türkiye'ye geçti. Türk yetkililer tarafından devralınan kamu görevlileri, sağlık kontrolünden geçirilmelerinin ardından aileleriyle buluştu.

Heyette yer alan BDP milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, 'personeli güvenli bir şekilde teslim aldık' açıklaması yaptı. Heyetin kaçırılanları PKK'nın Havaşin kampı yakınlarındaki Amediye bölgesinden aldığı belirtildi.

TESLİMAT ÖNCESİ KRİZ
PKK Kaçırdığı kamu görevlilerini teslim ettiKuzey Irak yönetimi ile Türk gazeteciler arasında dün akşam başlayan ve bu sabah devam eden ‘görüntü alma krizi’ nedeniyle kaçırılan 8 personelin heyete teslimi bir kaç saat gecikti.

Olaylar dün akşam BDP’nin Erbil temsilciliğinde başladı. Burada toplanan Türk gazetecileri teslimatın yapılacağı bölgeye götürmek üzere BDP tarafından Kuzey Irak yönetiminden 3 araç kiralandı.

Bu sabah, kaçırılan personeli alacak olan heyet Kürt Yönetimi’ni eşliğinde yola çıktı. Heyeti takip etmeye başlayan habercilerin yolu ise peşmergeler tarafından kesildi. Pasaportlarına el konan ve bir saat kadar bekletilen haberciler, heyetin buluşma noktasına gitmesinin ardından pasaportları teslim edilerek serbest bırakıldı.

Başka bir yoldan buluşma noktasına gitmeye çalışan Radikal ekibi, teslimatın gerçekleşeceği noktaya giden tüm yolların peşmergeler tarafından kesildiğini gördü.

YEREL GAZETECİLER ÇOKTAN ORADAYDI
Peşmergenin bu önlemleri Diyarbakır’dan bölgeye giden bazı yerel muhabirleri ise engelleyemedi. Daha önceden buluşma noktasına giden ve PKK’lılar ile birlikte heyetin gelmesini bekleyen gazeteciler, yeni bir krize neden oldu. Teslimat sırasında kesinlikle görüntü alınmasını istemeyen Kuzey Irak yönetimi, buluşma noktasında gazetecileri görünce durmadan yoluna devam ederek heyeti bölgeden uzaklaştırdı.  
Yaşanan 'görüntü alma krizi' saat 10:30 sularında aşıldı. Kaçırılanları teslim edecek olan PKK'lılar ile onları teslim alacak heyet yeni bir buluşma noktasında bir araya geldi.

BDP milletvekilleri Hüsamettin Zenderlioğlu ve Adil Kurt, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ile Mazlum Der Genel Başkanı Faruk Ünsal'dan oluşan heyet, saat 11:00 sularında 8 asker ve kamu personelini PKK’lılardan teslim aldı.

İLK AÇIKLAMA GÜL'DEN
İsveç'te temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, basın mensuplarının 8 kişinin serbest bırakılmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kaçırılan kamu görevlilerinin Türkiye'den giden heyete teslim edilmesine ilişkin, "İyi tabii ki muhakkak ki. Uzun süre memleketten uzakta olan ve haber alamadığımız vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi sevindirici" diye konuştu.

Gül, "Şiddet, silah durursa o zaman güvenlik politikalarından reform politikalarına geçiş kolay olur. Böyle bir süreçteyiz, herkes bunun kıymetini bilsin ve neticeler iyi olsun" dedi.

 


  http://www.radikal.com.tr/1124929112492911

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @sessizcogunluk - chevellemuri

  "Adam kaçırma, talan, haraç, uyuşturucu kaçakçılığı, kaçak elektrik, yeşil kart sahteciliği, mafyacılık, masum insanları molotoflama, öldürme özgürlüğü mü?" demişsin engin bilgilerinle. Kaçak elektrik konusunu hızını alamadığın için yazdığını düşünüyorum, diğer bahsettiğin her şeyi "kudretli" devletin yıllardır yapıyor?? hele hele söylediğin yeşil kart sahteciliğine özellikle katılıyorum, ama gülmekten, hocam erken erken içmeyin, içiyorsanızda yazı yazmayın, yoksa ilkokul müsameresi kıvamı yazılarınız bayıyor artık. Kürtlerin yoksulluk yüzünden yaptıklarını, PKK'nin silahlı mücadelesiyle kıyaslaman, hiç bir şey bilmediğinin göstergesi..

  equalizer nickli yorumcuya - bager27

  equalizer adlı arkadaşın yaptığı yoruma ancak gülüyorum. ve kendisine şu soruyu sormak istiyorum, gerçekten esirdiler ve 5 yıldızlı tatil köyündelermiş gibi vakit geçirmişler ise, acaba bu konuda ne düşünürsün

  barış için olumlu adım.. - sabahattinali

  Ya kavga ederek birlikte yok olmak. yada konuşarak büyük işler başarmak.. Bugüne kadar uygulanan politikaların ahlaki olmayan yöntemleri benimsemesi bu politikaların yanlışlığını ortaya koymakta. yöntemleri ahlaka vicdana sığmayan politikaların doğru olduğunu akıl sağlığı yerinde olan kaç kişi söyleyebilir.. bilinç altımıza enjekte edilen ırkçılık gibi zehirden kurtulmak için çabalarsak, barış içinde yanyana yaşama umutlarımız gerçekleşebilir...

  SERBEST KALAN "ESIRLER" VE 5 YILDIZLI KANDIL TATIL KOYU - Equalizer001

  Ben yakalanip saliverilenlerin ne Turk kokenli olduklarina ne de esir alindiklarina inanmiyorum. Buyuk ihtimalle Terroristlere kendileri teslim olmuslar ve PKK tarafindan egitilmislerdir. Serbest birakilanlarin yuzlerine bir bakin; sanki esarette degil, 5 yildizli kandil tatil koyunden geliyorlar. Bu sebepten dolayi, Serbest birakilanlarin bir muddet icin telefonlari dinlenmeli ve kimlerle irtibat kurduklari takip edilmelidir.

  Ne guzel bir senario ? - Gerçekleri gosteren

  Sadece ve sadece çozum ve baris gunlerin icerisinde mi kaçiriliyor insanlar (yaani hiç mi daha once yapilamazdi)??? Kim bu sahneyi yazdiysa eger gerçek ve samimi çozum için ise tebrikler, bu sekilde kamo oyunun dikkatini iyice çekmistir, fakat bunu ilerde ( ki tahminim budur ) siyasi bir ma$a olarak kulanicaksa yaziklar olsun derim.Sonunda, gelin sarimsak ise, bir gun kokusu çikar diye dusunuyorum.

  yorumlar - ishak aksu

  bu haberle ilgili bazi yorumlari okurken güleyim mi aglayayim mi karar veremedim.herseyden önce orda bulunan kamu görevlileri bir esir.yok bilmem neden siradalar neden masaya oturtulmamislar,yok birde kalkip "kahrolsun PKK" diye slogan atsalardi..sekil semal önemli degil,önemli olan bu insanlarin sag salim ailelerine sevdiklerine kavusmalaridir.yigidi öldür hakkini ver demisler.PKK söyledigini yapti,simdi sira hükümette.icerde bunlar gibi binlerce sucsuz günahsiz KCK tutuklusu var.yorum yaparken birazda bunu kistas olarak almak daha gercekci olur....

  Özgürlük Hareketi Derken? - sessizcogunluk2010

  Adam kaçırma, talan, haraç, uyuşturucu kaçakçılığı, kaçak elektrik, yeşil kart sahteciliği, mafyacılık, masum insanları molotoflama, öldürme özgürlüğü mü?