Rehineler için son bir hafta

Rehineler için son bir hafta
Rehineler için son bir hafta

Kandil deki görüşmenin fotoğrafları dün yayımlandı.

BDP'lilerin Kandil'deki görüşmesinden sonra rehinelerin bırakılma takvimi de işlemeye başladı. Murat Karayılan, "Bir hafta içinde bırakılabilirler" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

PKK’nın kaçırdığı kamu görevlilerinin serbest bırakılması için geri sayım başladı. Kandil’e gidecek heyet hazırlığında olan BDP , rehineleri almak için örgütten haber bekliyor. Örgütün, ayrı merkezlerde bulunan rehineleri tek bir noktaya getirdikten sonra BDP heyetini davet edeceği öğrenildi.
Öcalan’ın mektubunu Kandil’e götüren BDP ve DTK heyeti ile yapılan görüşmelerin ardından PKK elindeki rehinelerin serbest bırakılması için takvim işlemeye başladı. PKK yöneticisi Murat Karayılan, ANF’ye yaptığı açıklamada, kaçırılan kamu görevlilerinin bir hafta içinde bırakılacaklarını belirtirken, “Teknik hazırlıklar yapılıyor. Bizden yana sürece giriş yapabilmek için önemli bir adım olacaktır. Eğer tekrar BDP heyeti veya başka siyasi partiler ya da ilgili STK’lar gelirlerse kendilerine teslim edebiliriz. Yalnız teslim edeceğimiz kurumların bu kişileri sağlam bir biçimde götüreceklerine dair bize güvence vermeleri gerekiyor” dedi. Edinilen bilgiye göre PKK’nın elinde tuttuğu kamu görevlisi ve güvenlik güçlerini teslim etmek için ayrı ayrı tutuldukları noktalardan yola çıktı. Örgütün rehineleri aynı noktada topladıktan sonra BDP’ye haber vereceği belirtiliyor.

Dernekler haber bekliyor

Bu arada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programlarının yoğunluğu nedeniyle BDP’nin heyet oluşturmak için başlattığı toplantılar sonuçlanamadı. İHD ve Mazlum - Der gibi sivil toplum örgütleri, henüz kendileriyle konuşulmadığını söyledi. CHP ’li Melda Onur ise CHP’nin ilgili kurullarından izin çıktığı takdirde heyette yer almak istediğini belirtirken, “Eğer bu takvimin içinde olursak, keyifle gidip o ana şahitlik yapmak isterim. Ailelerle görüşüyoruz. Ama bu partimizin vereceği bir karar. Henüz böyle bir görüşme yapılmış değil. Bir karar da yok” dedi. 

‘Sürece çomak sokmak isteyenlerce çalındı’

 Öcalan’ın, Kandil’e yazdığı mektubu götüren BDP’li heyetin örgüt yöneticileriyle yaptığı toplantının fotoğraflarından biri görüşmede bulunan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder’in Facebook sitesinde paylaşıldı. Fotoğrafta, Karayılan’ın solunda Önder, örgütün siyasi kanat sorumlularından Sabri Ok, Aysel Tuğluk ve bir PKK’lı kadın, sağında Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Ahmet Türk ve Altan Tan yer alıyor. ANF’ye konuşan Karayılan İmralı tutanaklarının basında yer almasının ‘bir operasyon durumu’ olabileceğini söyledi ve “Metnin, sürece bir biçimde çomak sokmak isteyen bazı kesimlerce çalınıp sızdırıldığı ihtimali yüksek olarak öne çıkmaktadır. ‘2. Oslo sızdırmasıdır’ değerlendirmesi de abartılı” dedi. Karayılan, “PKK’ya operasyonlar durmazsa kendimizi savunuruz” diye konuştu.