Rehineyle gaspa çıktılar

Erdal Tokçu, Bayrampaşa'da dökümcülük yaptığı handaki bir arkadaşından 1500 YTL borç aldı. Borcunu hâlâ bitiremedikleri evlerini de satmaya karar vererek camlarına 'Satılık' ilanı astı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Erdal Tokçu, Bayrampaşa'da dökümcülük yaptığı handaki bir arkadaşından 1500 YTL borç aldı. Borcunu hâlâ bitiremedikleri evlerini de satmaya karar vererek camlarına 'Satılık' ilanı astı. 9 Haziran'da Tokçu'nun evinin telefonu geç bir saatte çalmaya başladı. Arayan kişi evi satın almak istiyordu. Tokçu ailesinin 15 yaşındaki oğlu E.T. evi görmek isteyenleri almak üzere Özel Sultan Hastanesi'nin önüne gitti. Aradan
uzun bir süre geçmesine rağmen E.T.'den ses seda çıkmayınca, aile durumu polise bildirdi. Tokçu ailesini şoke eden haber geceyarısı geldi. Telefondaki ses "Oğlunuzu kaçırdık, 15 bin YTL fidye hazırlayın" diyordu.
İlk randevu
E.T.'yi kaçıranlar birkaç gün sonra Kağıthane Merkez Camii'nin önünde aileye randevu verdi. Parayı anne Hanım Tokçu götürecekti. Annenin elinde para olmayan bir çanta vardı. Korkuyordu. Baba Erdal Tokçu ise buluşma noktasının birkaç sokak uzağındaydı. Ancak fidyeciler polisi görünce buluşma yerinden kaçtı. Bu ilk randevunun ardından telefonların ardı arkası kesilmedi.
İkinci randevu yeri Okmeydanı viyadüğünün hemen altındaki parktı. Polisi karşılarında görünce silahlı çatışmaya giren fidyeciler ikinci randevudan da elleri boş döndü. Öfkelenen fidyeciler para miktarını 20 bin YTL'ye çıkardıkları gibi aileyi küçük çocukları Doğan'ı kaçırmakla da tehdit etmeye başladı. Topçu ailesinin evinde karargâh kuran polis, bu arada fidyecilerin siyasi bağlantılarını saptadı. Asayiş ve Terörle Mücadele polisleri, önceki gün sabaha karşı saat 06.15 sıralarında Gültepe ve Halıcıoğlu'ndaki iki eve operasyon düzenleyerek E.T.'yi kurtardı. Sekiz kişiyi gözaltına alan polisin ele geçirdiği silahlardan birinin travesti Kemal Satılmış'ın 18 Mayıs 2005'te Beşiktaş'ta öldürülmesi olayında kullanıldığı anlaşıldı.
Kalçasına yıldız çizdiler
E.T. yi kaçırtan ise Tokçu'nun borç aldığı ve iki ay önce tanıştığı E.G. idi. E.G.'nin azmettirdiği fidyeciler, zorla arabaya bindirdikleri E.T.'nin karnına silah dayayıp, "Sağcı mısın, solcu mu" diye sorduktan sonra, Kıvılcım Silahlı Propaganda Gençliği (KSPG) tarafından kaçırıldığını söylediler. Fidyecilerle ilk geceyi Okmeydanı'nda bir viyadüğün altında geçiren E.T., ikinci gün Şişli'de bir eve götürüldü. Elleri ve ayaklarından sandalyeye bağlanan E.T.'yi ölümle tehdit
eden fidyeciler, gencin sağ kalçasına bıçakla yıldız işareti yapıp, sol kalçasına çizik attılar. E.T. kâbus dolu beş günü şöyle anlattı:
"Öfkeyle konuşuyorlardı. Ülkücülerin geldiğini, polisin bu nedenle geri çekildiğini anlatıyorlardı. Kaçmak için fırsatlar çıktı aslında ama kaçmadım. Bana, böyle bir şey yaparsam aileme kötülük edeceklerini, kardeşim Doğan'ı öldüreceklerini söylediler. Bazen bana işkence ediyorlar, sesimi de anneme telefondan dinletiyorlardı.
'Esrar içip sızdılar'
Beni bırakacakları yerleri olmadığı için arabayla beni de gasp yapmaya götürdüler. Şişli'de dört kişiyi bıçakla gasp ettiler. Operasyonun yapıldığı sabaha karşı bunlar esrar içtiler ve sonra sızdılar. Sonra polisler geldi."
Tokçu ailesi, E.T.'ye kavuştuklarında gözyaşlarına engel olamadı. Anne Tokçu polise teşekkür ederken, baba Erdal Tokçu ise evlerini ilk fırsatta satıp taşınacaklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7492837492830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.