Rehn: Özgürlük kapısını açın

AB'nin genişleme sorumlusu Rehn: "Türkiye ifade özgürlüğünü genişletmeli. Savcılar reformu engellememeli. Yoksa müzakere başlıkları açılmaz."
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Türkiye'de ifade özgürlüğü kapsamına giren davaların sayısının her geçen gün artması Türkiye'ye yakınlığıyla bilinen AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'i de sonunda çileden çıkardı. Savcıların TCK'yı yorumlama biçimini açık bir şekilde eleştiren Rehn, hükümete de 'Hızlanın' mesajı gönderdi.
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısının dünkü açılışında konuşan Rehn, "3 Ekim kararının üzerinden sekiz hafta geçti. Türkiye ve Avrupa için önemli olan bu olayı kutladık. Ama artık parti bitti. İş yapma zamanı geldi" dedi.
AB'nin sözünü tuttuğunu ve taahhütlerini yerine getirdiğini belirten Rehn, şimdi Türkiye'den de aynı şeyi yapmasını beklediklerini söyledi. Türkiye'nin ek protokolü onaylamasını, liman ve hava limanlarını Kıbrıs bandıralı gemi ve uçaklara açmasını isteyen Rehn, bunların kısa vadede yapılmasının herkesin yararına olacağını ve müzakerelerde ilerleme sağlanmasına neden olacağını kaydetti. Rehn, bunların yapılmaması halinde ilgili müzakere başlıklarının açılmayacağını kaydetti.
Kısa vadede istenenler
Türkiye'nin taahhütlerini somut başarılara dönüştürmesi gerektiğine vurgu yapan Rehn, kısa vadede adım atılması gereken öncelikli konuların başına ifade özgürlüğünü yerleştirdi. İfade özgürlüğünün, basın özgürlüğü de dahil olacak şekilde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) paralelinde garanti edilmesini isteyen Rehn, Orhan Pamuk, Burak Bekdil, Hrant Dink, Baskın Oran, İbrahim Kaboğlu, Fatih Taş ve Ragıp Zarakolu hakkında açılan davaların bu bağlamda özel bir endişe kaynağı olduğunu ifade etti.
Rehn, şunları söyledi: "Milliyetçi eğilimli bazı savcılar 301 gibi genel ifadelerle yazılmış maddeleri kullanarak reformları engellemeye yönelik yaklaşım sergiliyor. Bu madde AİHS'ye uygun yorumlanmalı. Bu maddenin boşlukları kapatacak, AB karşıtı yorumlara olanak vermeyecek şekilde değiştirilmesini bekliyoruz.
Türkiye büyük bir ulus. Ancak müzakerelerde büyük ya da küçük ulus olmaz. Her ülke kriterleri yerine getirmek zorunda."
Rehn, AB'nin öncelik verdiği diğer başlıklara ilişkin tespitlerini de şöyle sıraladı:
Kadın hakları: Yasa tam uygulanmalı. TCK'nın namus cinayetlerini cezalandırması olumlu. Ancak aile içi şiddet devam ediyor. Kadınların siyasi hayatta ve iş dünyasında temsil oranı halen yetersiz.
Dini özgürlükler: Gayrimüslim azınlık hâlâ zorluklarla karşılaşıyor, ancak bu alanda hâlâ çok az gelişme var. Yeni Vakıflar Yasası'nın çıkması gerekiyor ve bunun Avrupa standartlarında olması gerekiyor. Bu alandaki adımların yavaşlığından ve dile getirilen bahanelerden çok üzgünüm.
İşkenceye sıfır hoşgörü: Bu konudaki kararlılık uygulamaya yansımalı. Özellikle işkence ve kötü muameleye karışan güvenlik birimleri cezasız kalmamalı.
Güneydoğu: Bölgede çok az gelişme yaşandı. Hatta hemen hemen hiç yaşanmadı. Belirgin bir strateji yok. Kürtçenin öğretilmesi alanında sorunlar var. Güvenlik alanında kötüye gidiş var. Bunda PKK' nın rolüne işaret ettik. Terörü kınıyoruz ancak, bu diğer sorunlara eğilinmesini engelleyecek bir bahane olarak kullanılmamalı. Hakkâri bölgesinde meydana gelen son olaylara güvenlik birimleri karıştıysa ciddi şekilde cezalandırılmalı.


    http://www.radikal.com.tr/7641097641090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.