Rehn: Protokol önemli

Başbakan Tayyip Erdoğan, AB ek protokolünün TBMM'ye ne zaman getirileceğine Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra karar verileceğini söyledi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, AB ek protokolünün TBMM'ye ne zaman getirileceğine Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra karar verileceğini söyledi. Erdoğan, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in ek protokolün bir an önce geçmesini istediğini de açıkladı.
Erdoğan, Rehn ile Atatürk Havalimanı'nda yaklaşık 45 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmeye, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da katıldı. Erdoğan bir gazetecinin, "Ek protokolün TBMM'ye getirilmesi konusunda bir mutabakata varıldı mı? Bu konu görüşmede gündeme geldi mi?" sorusuna, "Bu konuyu Bakanlar Kurulu'nda arkadaşlarla görüşeceğiz. Onun 'timing'i noktasında kararı ondan sonra vereceğiz" yanıtını verdi. Erdoğan, "Bir an önce gelmesi noktasında bir ısrar var mı?" sorusuna ise "O konuda, bir süre noktasında Rehn'in bir açıklaması olmadı. Ama 'Tabii bir an önce geçerse isabetli olur' diyorlar" karşılığını verdi.
Rehn de Erdoğan ile derinlemesine uzun bir toplantı yaptıklarını ve müzakere sürecini konuştuklarını söyledi. Müzakere sürecinin başlamasındaki en önemli etkenin, Türkiye'nin son üç yıl içinde gerçekleştirdiği reformlar olduğunu ifade eden Rehn, Başbakan Tayyip Erdoğan'a, 'bu reformlar konusundaki adımların devam etmesi noktasında destek olacaklarını' söylediğini belirterek, "Müzakere sürecinin ne kadar süreceği ise Türkiye'nin reformları ne kadar hızlı bir şekilde uygulayabileceği ve gerçekleştirebileceğine bağlı" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7596217596210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.