'Reisicumhur beni yakından tanır!'

'Reisicumhur beni yakından tanır!'
'Reisicumhur beni yakından tanır!'

Hüseyin Üzmez dün kelepçeli olarak Bursa Adliyesi?ne getirildi. FOTOĞRAF: HARUN KAYMAZ / AA

Haber: NAİL KAHRAMAN / Arşivi

BURSA - 14 yaşındaki B.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan 76 yaşındaki Hüseyin Üzmez’in karar aşamasına gelen mahkemesinde, savcı iki ayrı cinsel istismardan toplam 30 yıla kadar hapis cezası talep etti. Üzmez’in daha önce 25 yıl hapsi isteniyordu. Üzmez savunmasında cumhurbaşkanı tarafından tanınan biri olduğunu söyledi.
Bursa’da geçen yıl 25 Nisan’da B.Ç. adındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan ve geçen hafta mağdur kızın ruh sağlığının bozulduğunu içeren İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu raporunun gelmesiyle yeniden tutuklanan Hüseyin Üzmez, dün sekizinci kez 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı.
Üzmez, Bursa E Tipi Cezaevi’ne ait araç ile kelepçeli olarak Bursa Adliyesi’ne getirildi. Avukatları Üzmez’in tahliyesini ve B.Ç. hakkında yeni bir rapor hazırlanmasını istediler. Mahkeme Başkanı  talebi kabul etmedi. Bu sırada sinirli bir şekilde ayağa kalkan Üzmez, “Asıl mağdur olan benim. Beni dinlemeyecek misiniz? Benim tutukluluğum kalktı mı? Yoksa kalkmadı mı?” diye sordu.  

‘Genç eşim evde yalnız’
Mahkeme Başkanı Kadir Ünal’ın, “Avukatların savunmanı yapıyor. Sanıyorum sen bunları duymuyorsun” cevabı üzerine Üzmez, “Ben avukatlarımın savunmalarını dinlemiyorum. Benim eşim evde yalnız kaldı. Genç eşim üç defa intihara teşebbüs etti. Cezaevinde yatan benim. Tahliyeme karar verildi mi verilmedi mi? Efendim benim derdim. Yani Arabın derdi ‘Kırmızı pabuç’ dedi.
Duruşmada mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Abdullatif Yüksel, tutuklu sanık Hüseyin Üzmez hakkında, B.Ç. adlı çocuğa İstanbul ve Mudanya’da iki kez cinsel istismarda bulunduğu için ayrı ayrı 15’er yıldan toplam 30 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını isterken, ‘Hürriyeti tahdit’ suçundan beraatini istedi. Cumhuriyet Savcısı Yüksel aynı davada tutuksuz olarak yargılanan B.Ç.’nin annesi Livaze Ç.’nin de ‘Cinsel istismara iştirak’ ve ‘Hürriyeti tahdit’ suçlarından beraatine karar verilmesini talep etti. Daha önce Üzmez için cinsel istismar ve hürriyeti tahditten 25 yıl hapis isteniyordu.
 Hüseyin Üzmez, tekrar söz alıp, şunları söyledi: “Asıl mağdur benim. Beni dinlemeyecek misiniz? Tutukluluğum kalktı mı kalkmadı mı? Ben utanıyorum. Yerin dibine giriyorum. Livaze burada. Ben ucuzculuk yapmak istemiyorum. Telefon konuşmaları falan filan bunlarda neymiş. Kız beni ‘Dedesinin’ yerine koyuyor. Bana erkek arkadaşı Ceyhun’a âşık olduğunu anlatıyor. Ancak onun fakir olduğunu kendisinin ise zengin birini istediğini söylüyor. Annesi bana son zamanlarda ‘Kızımın eli bacak arasından çıkmıyor. Ne yapacağız?’ diye soruyor.”
“Reisicumhur beni yakından tanıyanlardan biridir” diyen Üzmez, bu konunun içinden mutlaka çıkacağını söyledi. Üzmez, “İsterseniz bana 1000 yıl ceza verin. Ancak benim tutukluluğumu ne olur kaldırın. Ne oldu da beni tutukladınız. Duruşmalarıma gelmedim mi? Ben artık utanıyorum” dedi.
Duruşma 16 Eylül gününe ertelendi.