Rekabet olsun böyle olsun

Osmaniye'nin Kırmıtlı beldesi köylüleri, artık birer turist rehberi. Birleşmiş Milletler (BM) destekli proje sayesinde Kırmıtlı'ya gelenler, yalıçapkınlarını, balıkçılları, mahmuzlu kızkuşlarını onların rehberliğinde tanıyacak.

ADANA - Osmaniye'nin Kırmıtlı beldesi köylüleri, artık birer turist rehberi. Birleşmiş Milletler (BM) destekli proje sayesinde Kırmıtlı'ya gelenler, yalıçapkınlarını, balıkçılları, mahmuzlu kızkuşlarını onların rehberliğinde tanıyacak.
Kırmıtlı Kuş Cenneti'nin doğal yapısı bozulmayacak ve yöre insanına da geçim kaynağı olacak şekilde turizme açılması için başlatılan proje, tamamlandı. Bölgeye bugünden itibaren düzenli kuş gözlem turları düzenlenecek.
BTC sayesinde 'keşfedildi'
Proje, Doğa Derneği, Osmaniye Belediyesi ve BM Kalkınma Programı'nın desteğiyle hazırlanmıştı. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı Önemli Kuş Alanları Projesi kapsamında, 2004 ve 2005 bahar döneminde yapılan araştırmalarda Kırmıtlı'nın 'Önemli Kuş Alanı' kriterlerini sağladığı belirlenmişti.
Doğa Derneği Proje Sorumlusu Çağlar İnce, bölgenin önemini şöyle anlattı: "Burası İzmir yalıçapkını ve alaca yalıçapkını gibi türlerin konaklama yeri. Aynı zamanda nesli tehlike altında bulunan küçük akbalıkçıl, sığır balıkçılı, küçük balaban, mahmuzlu kızkuşu gibi kuşların da bulunduğu 100'ün üzerinde türe ev sahipliği yapan tek yer."
Ancak Kırmıtlı Sulak Alanı yasadışı avcılık, aşırı otlatma ve yeni sulama projelerinin tehdidi altında. Bölgenin korunması için yöre halkının onu 'sahiplenmesi' bu yüzden kilit önemde.
Doğa Derneği Proje Sorumlusu İnce "Yöre halkının alternatif geçim kaynaklarına ihtiyacının bulunması da göz önünde bulundurularak bu konu da projeye dahil edildi" dedi, "Yörede yaşayan 15 ile 30 yaşları arası 14'ü kadın 47 köylü, turistleri sulak alanda gezdirebilecek ve bir zamanlar avladıkları kuşlarla ilgili bilgi verebilecek düzeyde kılavuzluk eğitiminden geçirildi."
Karatepe-Aslantaş Milli Parkı'na 23 kilometre uzaklıktaki Kırmıtlı Sulak
Alanı'na, Osmaniye kent merkezinden Kadirli'ye giden otobüs ve minibüslerle 20 dakikada ulaşılabiliyor. (Radikal, aa)