Rektör Ardahanlılara kızdı: Zıkkım yiyin!

Ardahan Üniversitesi Rektörü Ramazan Korkmaz, kentin ÖSS'de son üç il arasında yer almasına çok kızdı. Ardahanlıların siyah kurdele takıp yas tutması gerektiğini belirten Korkmaz, şöyle konuştu: "Beni kuzu yemeye çağırdılar. Dedim ki zıkkım yiyin."ARDAHAN - Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan’ın ÖSS’deki başarısızlığını değerlendirdi.
Ardahan'ın sınavda en son üç il arasında yer almasının utanç verici bir durum olduğunu, söz konusu durumun kendisini derinden üzdüğünü ancak asıl üzen durumun ise durumu adeta kanıksayan toplumun tepkisiz kalması olduğunu ifade etti.
Rektör Korkmaz, şunları söyledi: ''Bu durum bir kader değildir. Onun için bugün yas tutalım dedim. Çünkü insanlar olumsuz durumu kanıksamış, cüzzamlı hastalar gibi kanıksanmış. Burada doğan çocuklar elbette aptal değildir. Ben de bu topraklarda doğdum, bu topraklarda büyüdüm. Bu topraklar çok büyük bilimadamları yetiştirdi. Bu başarısızlık çocukların değil, büyüklerin başarısızlığıdır. Bunu hep beraber çok radikal bir şekilde tartışmalıyız. Eğitimde fırsat eşitliği Ardahan için de geçerli olmalı.''
Bazı şeylerde şok uyarmalar gerektiğini, bu nedenle ÖSS sonucunun bu tabloyu ortaya koyduğu gün siyah kurdele takılması gerektiğini belirten Korkmaz, sonuçların açıklanmasının ardından yaşadığı olayı şöyle anlattı: ''Sonuçlar açıklandığının ertesi günü Ardahanlılar, yani hiç bir şey olmamış gibi beni kuzu yemeye davet etiler. Dedim ki , 'Zıkkım yiyin. Yani kuzu yemeseniz ne olur.' Yani bugün siz yas tutmanız lazım, bugün siyah kurdele takmanız lazım, bugün gazeteler siyah çıkmalıydı. Bu toplum bu insanlar bu kanıksanmış öğretilmiş çaresizliğin farkına varmalı. Bu çocuklar her yıl sonuncu olmuşlar diye aşağılanıyorlar. Bu durum bir kader değildir. Onun için bugün yas tutalım dedim. Bunun altını çizmek istiyorum.'' (aa)