Rektör Aşkın'a tahliye

Aşkın katılmadı
Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'la birlikte 10 sanığın ihaleye fesat karıştırmak, haksız çıkar sağlamak ve çete kurmakla yargılandığı davanın ikinci duruşması dün yapıldı. Aşkın duruşmaya sağlık gerekçesiyle katılmadı.
Karar oybirliğiyle
İlk duruşmada Aşkın'ın tahliyesini isteyen savcı Sezgin Kaymaz'ın yerine Metin Dikeç getirildi. Dikeç, sanık ifadelerinin alınmış ve delillerin toplanmış olmasını dikkate alarak Aşkın'ın tahliyesini istedi. Üç kişilik mahkeme heyeti de oybirliğiyle tahliye kararı verdi.
Tedavisi sürecek
Mahkeme, müdahillerin Aşkın'ın yurtdışına çıkışının yasaklanması talebini de reddetti. Tahliye işlemleri dün gece tamamlanan Aşkın'ın YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki tedavisinin bir hafta daha süreceği belirtildi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

VAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın tahliye edildi. Rektör Aşkın yaklaşık 2.5 aydır tutuklu bulunuyordu ve 14 Aralık'taki ilk duruşmada tahliye talebi reddedilmişti.
Rektör Yücel Aşkın'ın yargılanmasına, dün Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. İlk duruşmaya doktor izniyle gelen Aşkın, sağlık durumunun el vermemesi nedeniyle bu duruşmaya katılmadı. Duruşma, ilginç bir gelişmeyle başladı. İlk duruşmada Aşkın'ın tahliyesi yönünde o kullanan yargıç Ferhat Erbaş'ın yerine başka bir üye atanmıştı. Dünkü duruşmada ise önceki duruşmada Aşkın'ın tahliye edilmesini isteyen savcı Sezgin Kanmaz'ın değiştirilmesi dikkat çekti. Duruşmaya Kanmaz'ın yerine Metin Dikeç girdi.
Defter talimatı Arpalı'dan
Duruşmada, geçen celse ifadelerine başvurulamayan dört sanık dinlendi. Yazıişleri bilgi işletmeni Bülent Şahin, ifadesinde, kendisinin ihale işlerinden anlamadığını, ihale komisyonu defterinin değiştirilmesi işlemi de dahil yaptıklarını, dava açılmadan kısa süre önce cezaevinde intihar eden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ender Arpalı'nın talimatını yerine getirdiğini söyledi.
İfadesine en çok önem atfedilen sanık, Saffet Kara oldu. 1995-2000 yılları arasında üniversitede jandarma karakol komutanı olarak görev yapan, emekli olduktan sonra da aynı yerde özel güvenlik müdürü olarak çalışan Kara, şunları söyledi: "Komutanlık görevimde, il jandarma alay komutanı ve il güvenlik komutanının verdiği istihbarat görevlerini yaptım. Emekli olduktan sonra istihbarat toplamadım. Yücel hocanın bana bir talimatı olmamıştır."
Sanık Kara, mahkeme başkanının 'Ne gibi bilgiler verdiniz?' sorusu üzerine, "O zaman tıp fakültesinde türban yürüyüşleri yaygındı, PKK faaliyetleri vardı, bir de öğrenci öldürülmüştü. O dönem OHAL sürüyordu, üniversite de çok karışıktı. Bu bilgileri toplayıp üst makamlara ilettim" dedi. Bu istihbarat bilgilerini bir üst yazıyla da rektörün şahsına değil, rektörlük makamına gönderdiğini söyleyen Kara, bunların rutin işlem olduğunu da "Zaten MİT ve jandarma da rektörlük makamına bilgi gönderiyordu, benim imzaladığım birkaç rapor var. Bunlar kimsenin özel yaşamıyla ilgili bilgiler değil" diye açıkladı. Sanık Saffet Kara, istihbaratları rektörlüğe iletme nedeni olarak Jandarma İstihbarat Teşkilatı'nın (JİT) istemini gösterdi.
'Emir Tuğgeneral Uygun'dan'
Kara, sadece Aşkın döneminde değil, ondan önce de defalarca benzer raporlar yazıldığına dikkat çekerken, ısrarlı sorular üzerine bu raporları hazırlama talimatını, dönemin il güvenlik komutanı tuğgeneral Mustafa Uygun'dan aldığını açıkladı.
Bu arada, müdahillerin istemi üzerine, sanığın savunmasının aksine karakoldan emekli olduktan sonraki tarihlerde hazırladığı belirtilen notlar gösterildi. Kara da bu notlardaki imzanın kendisine ait olduğunu kabul etti. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in Van ziyaretini niye rapor ettiğini ise Kara şöyle açıkladı: "Kimin girip çıktığını rapor etmek ben de alışkanlık."
Kara, bazı akademisyenlerle ilgili tuttuğu 'Milli Görüşçü, Nizamı Âlemci' gibi notları niye tuttuğunu da şöyle açıkladı:
"Türban eylemleri o dönem çok fazlaydı. Bazı hocalar eylemleri yönlendiriyordu. Onları belirlemek için hazırlanmıştı. Notlar rektörlüğe nasıl gitti bilmiyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7674897674890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.