Rektör Aşkın'ın avukatı 'arandı'

Tutuklanması çok tartışılan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Yücel Aşkın'ın avukatı Teoman Evren'in...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Tutuklanması çok tartışılan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Yücel Aşkın'ın avukatı Teoman Evren'in, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok ile ortak kullandığı büro, önceki gece 'esrarengiz bir misafir' ağırladı. Kapıyı kırarak giren kişi ya da kişiler dosyaları karıştırdı.
Aşkın'ın tutuklanmasından sonra itiraz dilekçesi hazırlamaya koyulan Evren ile Özok'un Kızılay Menekşe Sokak'taki bürosu kimliği belirsiz kişilerce hedef seçildi. Özok, "Büroda yaklaşık 30 yıldır Teoman ağabeyle birlikteyiz. Teoman bey dün (önceki gün) bürodan erken ayrılmış. Geç saatlerde de Onur adlı avukat arkadaşımız ayrılmış. Dün sabah bana 08.00 gibi telefon etti, gördüklerini aktardı; kapı zorlanarak kırılmış, açık. Teoman ağabeyin ve benim büroda kapalı özel dolaplarımız var. Bu kişiler onları zorlamış, açmışlar. Özel belgelerimiz dağıtılmış. Teoman ağabeyin eşyaları aranmış, dökülmüş saçılmış. Büroda parmak izi alındı" dedi.
Özok, bu olayın ilk anda Evren'in, avukatlığını üstlendiği Aşkın'ın dosyasıyla ilişkiyi çağrıştırdığını belirterek, "Zamanlama enteresan, ama ben yine ona ihtimal vermek istemiyorum. Bizim kayıp bir dosyamız, evrakımız yok. Bunun nedeni de önemli dosyaları kapalı kasada tutmamız. Bana göre basit bir hırsızlık gibi. Hatta Ankara Barosu kısa süre önce tüm avukatlara genelge göndermişti, hırsızlara karşı uyarmıştı. Ben de özellikle laiklikle ilgili çıkışlarım nedeniyle tehditler alıyorum. Korumalarla dolaşıyorum" diye konuştu.
Bu arada, YYÜ Rektörü Aşkın'ın avukatları, tutuklanmaya ilişkin hazırladıkları itiraz dilekçesini önceki gün 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan bilgiye göre, önceki akşam saatlerinde Aşkın'ın avukatı, tutuklamaya ilişkin itiraz dilekçesini 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. İtiraz dilekçesinin üç gün içinde cevaplandırılacağı belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7605937605930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.