'Rektör Danışmanı öğrenciye kafa attı' iddiası

'Rektör Danışmanı öğrenciye kafa attı' iddiası
'Rektör Danışmanı öğrenciye kafa attı' iddiası
Giresun Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. Kultigin Çavuşoğlu'nun, rektörü eleştiren öğrencilerle tartıştığı, daha sonra otomobilini okul bahçesinde öğrencilerin üzerine sürdüğü, ardından da 1'nci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Serhan Sertdemir'e kafa atarak burnunu kırdığı ileri sürüldü.

GİRESUN - Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar'ın, Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu ziyaretinin ardından, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Kultigin Çavuşoğlu'nun, rektörü eleştiren öğrencilerle tartıştığı, daha sonra otomobilini okul bahçesinde öğrencilerin üzerine sürdüğü, ardından da 1'nci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Serhan Sertdemir'e kafa atarak burnunu kırdığı ileri sürüldü.

Serhan Sertdemir Bulancak Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulundu. Giresun Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği de (GÜNİDER) açıklama yaparak Tıp Fakültesi Hastanesi'nde müdahale edilen öğrenciye rapor verilmemesini eleştirdi, yetkilileri göreve çağırdı. Doç. Dr. Kultigin Çavuşoğlu ise iddianın asılsız olduğunu, konuyla ilgili açıklamayı daha sonra yapacağını söyledi.

Hafta başından bu yana ilçelerde okullara ziyaretlerde bulunan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, dün Piraziz ve Bulancak'ı ziyaret etti. Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu'nda öğrencilerle sohbet eden ve sorunlarını dinleyen Rektör Attar, daha sonra okuldan ayrıldı.

ÖĞRENCİYE KAFA ATTI

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Kültigin Çavuşoğlu ile Espiye Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Zafer Türkmen, okul bahçesinde kendi aralarında sohbet eden ve Rektör Attar'ı eleştiren öğrencilere tepki gösterdi. Tartışmanın ardından park halindeki otomobiline binen Doç. Dr. Çavuşoğlu, iddiaya göre aracı öğrencilerin üzerine sürdü, ardından da araçtan inerek çıkış kapısına doğru koşan Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği 1'nci sınıf öğrencisi Serhan Sertdemir'e kafa attı. Doç. Dr. Türkmen daha sonra otomobiline binerek uzaklaştı.

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne götürülen ve burada ilk tedavisi yapılan Sertdemir'e rapor verilmedi. Bu sabah Bulancak Devlet Hastanesi'ne giden ve burnunda kırık bulunduğuna dair rapor alan Serhan Sertdemir, savcılığa başvurarak Doç. Dr. Kültigin Çavuşoğlu ve Doç. Dr. Zafer Türkmen hakkında suç duyurusunda bulundu.

GÜNİDER'DEN TEPKİ AÇIKLAMASI

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği (GÜNİDER), yazılı açıklama ile olaya tepki gösterdi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Burnu kırılan öğrencinin acil durumuna rağmen olay mahalline en yakın Bulancak Devlet Hastanesi veya Giresun İlhan Özdemir Devlet Hastanesi yerine, acil servisi bulunmayan, normal şartlarda saat 17.00'de mesaisi bitmesine rağmen öğrenciye müdahale için açılan Tıp Fakültesi polikliniğine getirildiği ve müdahale edildiği, ancak rapor verilmediği ortaya çıkmıştır. Öğrencinin müdahalesinde tarafsız bir hastaneye gitmesi engellendi. Tıp Fakültesi polikliniğine getirilerek tedaviye zorlanması nedeniyle Giresun Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğü yetkililerini göreve çağırıyoruz. Basına intikal ettiği kadarı ile aynı şahısların bir gazeteciyi 1 ay kadar önce darp ettikleri, ancak rektörlük makamının bununla ilgili herhangi bir cezai müeyyide uygulamadığı bilinmektedir. Aynı şahıslar tarafından bu kez bir öğrenciye yapılan bu fiili saldırı, üniversitemizin bilim insanı kimliği ile bağdaşmayan, fikir ve ifade hürriyetini hazmedemeyen kişiler tarafından yönetildiğini göstermektedir. Herkesin gözü önünde cereyan eden bu olayda, öğrencimize bir öğretim üyesi tarafından yapılan bu fiili saldırıyı şiddetle kınıyor, suçluların ve varsa azmettiricilerinin bir an önce bulunarak adalet önün çıkarılmasını, bu gibi olayların tekrarlanmaması için gerekli tüm önlemlerin alınmasını ve olayın örtbas edilmemesini hem Rektörlük hem de adli makamlardan talep ediyoruz."

DOÇ. DR. ÇAVUŞOĞLU: İDDİA ASILSIZ

İddiayla ilgili gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Doç. Dr. Kultigin Çavuşoğlu ise iddianın asılsız olduğunu söyledi. İki öğrenci grubunun kavga ettiğini, kendisinin de oradan otomobille geçtiğini savunan Doç. Dr. Çavuşoğlu, "Olayla hiçbir ilgim yok. Gerekli açıklamayı daha sonra yapacağım" dedi.(dha/Hakan Kabahasanoğlu)