Rektör Erkan İbiş'le ilgili tweetlere engelleme

Rektör Erkan İbiş'le ilgili tweetlere engelleme
Rektör Erkan İbiş'le ilgili tweetlere engelleme
Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, kendisiyle ilgili twitleri yakın takibe alarak, birçoğunu yargıya taşıdı. Mahkeme de, Rektör Erkan İbiş'le ilgili tweetlere art arda engelleme kararları verdi.

RADİKAL - Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, kendisi hakkındaki tweetlere karşı mücadele başlattı. Tweetlerin kimisi hakaret içermekle birlikte onlarca tweet'in de siyasi ifade özgürlüğü ve eleştiri içerdiği belirtiliyor.

Haber.sol.org.tr’nin haberine göre, En son, 13 Ekim 2014 tarihinde yapılan başvuruyla ilgili aynı gün karar alan Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği, Erkan İbiş’le ilgili tweetlerin engellenmesine karar verdi.

Engellenen tweetlerden bazıları şöyle: “Polisin fütursuzca kampüse girip öğrenci ve akademisyenleri işkence ederek gözaltına almasının hesabını emniyet mi verecek erkan ibiş mi?”, “Ankara Üniversitesi’ne yakışmıyorsun, şu zihniyetinle en fazla kravatını çek diye öğrenci azarlayan lise müdürü olursun sen.”, “O yüzden mi okula polis sokup hocalarını polisin ayakları altında ezdirdin.”, “Çok zeki ve inanılmaz tarih okuması yapan bir aktörsünüz maşallah”, “Mesela üniversiteye polis sokan gerici rektörlerden temizlenmesi gerekli.”

MAHKEME REKTÖRÜ HAKLI BULDU

Mahkeme ise “Tweetlerde objektif olmayan bir biçimde, suçlayıcı, hakaret ve ırkçı söylemlerin bulunduğu anlaşılmakta, tweet içeriklerindeki ifadelerin kullanılmasının talepte bulunanın kişilik haklarının zedelenmesine neden olduğu kanaatine varılarak talebin kabulüne” kararı verdi.

KARŞI DAVA AÇILACAK

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, kararlarla ilgili dava açacağını açıkladı. Yüzlerce mesajın mahkeme kararıyla engellendiğini söylemenin mümkün olduğuna dikkat çeken Altıparmak, “Twitter tarafından yayımlanan kararda okula yapılan polis baskını ile ilgili görüş ve eleştirilerini bildiren kişilere ilişkin alınmış kararlar var. Bunların çoğunun siyasi ifade özgürlüğü niteliğinde olduğuna hiç şüphem yok. Her yere itiraz ederken, kendi çalıştığım kurumun ifade özgürlüğü konusunda keyfi ve kişisel tavırlarına sessiz kalmayı uygun görmüyorum” dedi. Twitter hesabından değerlendirme yapan Altıparmak, karar ve kararlara itiraz edeceğini belirtti.

Karara bütün Ankara Üniversitesi personeli ve öğrencilerinin itiraz hakkı bulunuyor.

REKTOR ERKAN İBİŞ KİMDİR?

AnkaraÜniversitesi’nin resmi internet sitesinde, Rektör Erkan İbiş, şöyle tanıtılıyor:

30 Mart 1958’de Trabzon’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Trabzon’da tamamladı. 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1982-1984 yıllarında Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde zorunlu hekimlik hizmetini yaptı. 1985 yılında Nükleer Tıp dalında araştırma görevlisi olarak adım attığı Ankara Üniversitesi’nde; 1989’da Uzman, 1991’de doçent, 1997’de profesör oldu. 1998-1999 yıllarında, yeniden yapılanma sürecinde Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevinde bulundu. 2003-2005 yıllarında Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. 2010-2013 tarihleri arasında da ikinci kez Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürmüştür. 6 Ağustos 2012 tarihinden itibaren Ankara Üniversitesi Rektör’ü olarak görev yapmaktadır.

1994 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Genel Yönetici Yardımcısı, 1996 yılında aynı Hastaneye Genel Yönetici ve Başhekim olarak atandı ve bu görevini 2000 yılına kadar sürdürdü. 2000-2005 yıllarında Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevinde bulundu. Bu dönemde üniversitemizin Döner Sermaye Yürütme Kurulu Başkanlığı başta olmak üzere birçok kurul ve komisyonda başkan ve üye olarak çalıştı. Yine bu süreçte; İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı’ndan, Personel Daire Başkanlığı’ndan (idari personelden sorumlu), Sağlık-Kültür- Spor (SKS) Daire Başkanlığı’ndan, Yapı İşleri Daire Başkanlığı’ndan, Döner Sermaye’den (Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri hariç), TÖMER ve Sosyal Tesislerden, İlköğretim okulumuzdan sorumlu rektör yardımcısı olarak görev yaptı.

2003-2007 yılları arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda, en üst yönetim birimi olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Komisyon Üyeliği görevinde bulundu. Ayrıca, 2007 yılından beri Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Danışma Kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir. 1999 yılından bu yana Üniversite Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu üyesidir. Ulusal ve Uluslararası bilimsel dergilerde ve kongre tebliğ kitaplarında basılmış çok sayıda eseri bulunmaktadır.