Rektör, İnsan Hakları Kurulu'na havale!

Şikâyetçi, üniversite

Muğla Üniversitesi'nden çok sayıda akademisyen ve personel, rektör Şener Oktik'i İl İnsan Hakları Kurulu'na şikâyet etti. İddialara göre rektör 'Bana sayın demedi' gibi suçlamalarla dört yılda 400 soruşturma açtırdı, kızdığını sürgüne yolladı.
Haber: AHMET BAYRAK / Arşivi

MUĞLA - Soruşturma ve sürgün tehdidi altında yaşayıp, yine sürgün korkusuyla ses çıkaramamaktan yakınan, onurlarının kırıldığını söyleyen çok sayıda akademisyen ve idari personel, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik'i, İl İnsan Hakları Kurulu'na şikâyet etti.
İnsan Hakları Kurulu'na başvuran akademik ve idari personele göre rektör Oktik, son dört yılda çalışanlar ve öğrencilere 400'ün üzerinde soruşturma açtı, kendisine oy vermeyenleri ilçelerdeki okullara sürdü, baskılara dayanamayan bazı öğretim üyeleri de istifa etti.
'Bana sayın demedi' soruşturması
İddiaları araştırmaya başlayan kurul, 50 öğretim üyesiyle görüştü. Öğretim üyeleri, Oktik'in sarı zarflarla muhatabına duyurduğu 400 soruşturma konusu arasında "Bana çelme takmak istedi", "Benden izinsiz üniversiteden dışarı çıktı", "Bana 'sayın' demedi", "Görüntümü kaydetmedi" gibi örnekler verdi. Soruşturmada ifade alan konumundaki bir öğretim üyesinin, bir hafta sonra başka soruşturmada ifade veren durumuna düşebildiği kaydedildi. Altı ayda üst üste dokuz soruşturma geçiren öğretim üyesi bile vardı.
Muğla Üniversitesi yönetiminin, müdahale alanının kendi kadrosuyla da sınırlı kalmadığı NTV Muğla temsilcisi Yüksel Savaş ve yerel Devrim gazetesinin haber müdürü Süleyman Akbulut'a bile sarı zarf göndererek bazı haberlerle ilgili 'uyarıda' bulunduğu iddia edildi.
Sürgün korkusuyla adını açıklamak istemeyen öğretim üyeleri, kurula başvurma nedenlerini şöyle açıkladı: "Rektör tek adam olarak her istediğini yapıyor. Her sürgünü ve soruşturmayı bir boşluk bularak kanuna uyduruyor. Yasa karşısında hakkımızı savunamıyoruz. Onurumuz kırılıyor. Biz de insan olarak hakkımızı insan hakları kurulunda aramaya karar verdik."
İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Ahmet Macunoğlu, çok sayıda şikâyeti, üniversitenin işleyişine müdahale etmeden incelediklerini söyledi. Oktik'in yurtdışında olması nedeniyle iddiaları, vekili Prof. Dr. Atilla Yücel yanıtladı. Yücel, "Bu iddialar asılsız. Baskı yok" dedi.