Rektör: Kapanabiliriz

Üniversitelerde yaşanan mali sıkıntıların vahametini Gazi Üniversitesi (GÜ) Rektörü Rıza Ayhan ortaya koydu.

ANKARA - Üniversitelerde yaşanan mali sıkıntıların vahametini Gazi Üniversitesi (GÜ) Rektörü Rıza Ayhan ortaya koydu. Ayhan, "İlk defa bu yıl kış ortasında yakıt, elektrik ve su gibi ihtiyaçlarımızı ödenek yetersizliği nedeniyle karşılayamayacağımız için eğitime ara vermek gibi bir tehlike bizi bekliyor" diye konuştu.
Gazi Üniversitesi'nde yeni eğitim yılı, TBMM Başkanı Ömer İzgi ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun da katıldığı törenle açıldı. Rektör Rıza Ayhan, elektrik-su-yakıt borçları yüzünden üniversitelerde yaşanan sıkıntıya dikkat çekerken, "Eğitime ara verme tehlikesi Türk yükseköğretim sistemini önemli sıkıntıların içerisine sürükleyecektir" dedi. Ayhan, ekonomik krizden çıkışın ancak eğitime yapılacak yatırımlarla mümkün olabileceğini söylerken Atatürk döneminde eğitime gösterilen duyarlılığın bugün de gösterilmesini istedi.
Kamu kaynaklarında öğrenci başına yapılan harcamanın 1993'te 2 bin 650 dolariken bugün 1170 dolara düştüğünü söyleyen Ayhan, "Dünya ortalaması ise 3 bin 500 dolardır. Eğer biz AB'yi yakalamak istiyorsak bu rakam 6 bin olmalıdır. Eğitimden tasarruf olmaz" dedi. Ayhan, öğrencilere yaşanan ekonomik krize rağmen bilimle uğraşmaktan vazgeçmemeleri öğüdünde bulunurken, "Herkes biliyor ki karaparayla, yolsuzluklarla ancak bilime yatırımla başa çıkılacaktır" diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da, üniversitelerin mekân ve araç-gereç yetersizliği, öğretim üyelerinin özlük hakları gibi birçok sorunu olduğunu kaydetti. Bostancıoğlu, üniversitelerin kıt olanakları en verimli şekilde kullanmaya çalıştığını söyledi.
TBMM Başkanı Ömer İzgi ise "Bugün ülke olarak üniversitelerimize karşı gerekli ilgiyi ne yazık ki gerektiği gibi gösteremiyoruz. Öğretim üyelerimizin ücret sorununu bile çözememiş oluşumuz mutlaka giderilmesi gereken bir eksiğimizdir" diye konuştu.
Selçuk: Özerklik gerek
Öte yandan dün Atılım, Niğde ve Gaziantep üniversiteleri de akademik yılın açılışını yaptı. Atılım Üniversitesi'nin açılışında konuşan Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Türkiye'nin üniversite özerkliğini gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.
"Üniversiteler geleceğimizdir. Çünkü özgür beynimizdir" diye konuşan Selçuk, üniversitelerin ne olursa olsun her türlü bilgiyi incelemek ve sorgulamakla yükümlü bulunduğunu kaydetti. Yargıtay Başkanı, üretilmiş bilgilerin derlendiği, pasif üretilip tüketildiği yerlerin de üniversite değil, sadece derslik özelliği taşıyacağını savundu.