Rektör Koçel: 10 yılda çok iş yaptık

Bundan 10 yıl önce 150 öğrencisi ve 30 öğretim üyesiyle kurulan İstanbul Kültür Üniversitesi, kısa zamanda 6 bin 476 öğrencinin eğitim gördüğü bir kurum haline geldi.

İSTANBUL - Bundan 10 yıl önce 150 öğrencisi ve 30 öğretim üyesiyle kurulan İstanbul Kültür Üniversitesi, kısa zamanda 6 bin 476 öğrencinin eğitim gördüğü bir kurum haline geldi. 554 öğretim üyesinin görev yaptığı vakıf üniversitesinde en çok rağbet gören bölümler hukuk, iç mimarlık, bilgisayar mühendisliği. Moleküler biyoloji ve genetik bölümleri açma hazırlığında olduklarını belirten Üniversite rektörü Prof. Dr. Tamer Koçel, amaçlarının dünya standartlarına ulaşmak olduğunu söylüyor.
Rektör Koçel'le İstanbul Kültür Üniversitesi'nin olanaklarını, eğitimini ve hedeflerini konuştuk.
'Şahsiyet oluşturmalıyız'
Kültür üniversitesinin 10 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?
10 yıl bir üniversitenin yaşamında fazla bir şey ifade etmiyor. Bu süre üniversitenin kendi şahsiyetini bulması, geleneklerinin oluşması, daha da önemlisi kamuoyunda okulla ilgili bir kanaatin oluşması için kısa. Ancak öbür taraftan başladığımız noktadan geldiğimiz noktaya bakınca çok önemli değişiklikler olduğunu görüyoruz. Aşağı yukarı 150 öğrenciyle başlamıştık. Bugün yaklaşık 6 bin 500 öğrencimiz var. Öğretim üyesi sayımızın 330'u tam zamanlı. Öğrencilerimizi yaşama da hazırlıyoruz.
Buradaki öğrencilerin yurtdışındaki üniversitelerde eğitim alma şansı var mı?
AB Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında öğrenci değişimi yapılıyor. 25 ayrı üniversiteyle, öğrenci değişimi faaliyetimiz var. Bu üniversitelerin çoğunluğu Avrupa'da. Öte yandan Amerika'da Teksas'ta, Wiskonsin'de, New York'taki üniversitelerle ilişkilerimiz var.
Yurtdışındaki üniversitelerle akademik işbirlikleriniz nasıl?
Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile yakın ilişkilerimiz var. Oradan bir hoca mühendislik fakültemizde danışman. Zaman zaman bizden hocalar da Avrupa'daki üniversitelere gidiyor. Özellikle hukuk fakültemizin Almanya'daki üniversitelerle ilişkileri var.
Üniversitenizde en çok tercih edilen bölümler hangleri ?
Hukuk çok talep edilen bir bölüm haline geldi. İç mimarlık da çok talep görüyor. Yeni gelişen meslekler var ki, bunların başında genetik veya moleküler biyoloji geliyor. Bizde de moleküler biyoloji ve genetik bölümü kurma çalışmamız var. Şu anda YÖK inceliyor. Onay çıkarsa önümüzdeki yıl açılacak. Bilgisayar ve elektronik mühendisliği de çok tercih edilen bölümler arasında.
Öğrencilere sağladığınız burs imkânları neler?
Her beş öğrenciden üçü, toplamda 3 bin 543 öğrencimiz çeşitli burs olanaklarından yararlanıyor. Öğrencilerin yararlandıkları burslar dört ana başlıkta toplanıyor. ÖSYM tarafından burslu programlara yerleştirilen öğrencilerin yararlandığı burslar, öğrencilerin not ortalamasına göre verilen başarı bursları, maddi olanakları sınırlı öğrencilere verilen ihtiyaç bursları ve Kültür Eğitim Vakfı kararıyla verilen burslar. ÖSYM tarafından burslu programlarımıza yerleşen öğrencilerin bursları kesilmez.
10. yılında hedefleriniz neler?
Çok hızlı geliştik. Hızlı büyümenin getirdiği eksikler oluyor. İnsanlar o kadar özverili çalışmış ki, işler şahıslara bağlı gelişmiş. Şimdi yapılan bazı işleri birim haline getirmek istiyoruz. Uluslararası akreditasyon çalışmalarımız olacak.