Rektör seçimi referanduma gitti!

Türkiye, 21 Ekim'de cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili halkoylamasına hazırlanırken, Türkiye çapındaki 27 üniversite başka bir referanduma başladı bile.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Türkiye, 21 Ekim'de cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili halkoylamasına hazırlanırken, Türkiye çapındaki 27 üniversite başka bir referanduma başladı bile. Rektör seçimlerine öğrenciler, araştırma görevlileri ve okutmanların da katılmasını talep eden üniversite öğrencileri dün referanduma başladı.
15 ildeki 27 üniversitede öğrenciler ve çok sayıda akademisyen sandık başına gidiyor. Birçok farklı siyasi eğilimdeki grupların bir araya geldiği 'Öğrenci Kolektifleri'nce düzenlenen referandum 19 Ekim'e kadar sürecek. Öğrenci Kolektifleri sözcüsü Ezgi Fındık, "Sandıklarımızı üniversitelerimizin sınıflarına, kantinlerine, yemekhanelerine, meydanlarına kurduk. Sadece öğrenciler değil, aynı zamanda çok sayıda araştırma görevlisi ve okutman da destek veriyor. Referanduma gidiyoruz, rektörü biz seçeceğiz" dedi. Öğrenci Kolektifleri adına yapılan açıklamada ise şöyle denildi: "Mevzu üniversite olunca rektörler de, AKP de mangalda kül bırakmıyor. Ancak üniversitelilere fikrini soran yok. Şimdi sıra bizde, haydi buyurun referanduma..."
Öğrencilerin referandumunun yasal bir sonucu yok. Mevcut düzenlemeye göre üniversitelerde profesör, doçent, yardımcı doçentler rektör seçiminde oy kullanabiliyor. Doktor, araştırma görevlileri ve okutmanların oy hakkı yok. En yüksek oy oranını alan altı adayın ismi YÖK'e gönderiliyor. YÖK altı kişiden üç ismi cumhurbaşkanına gönderiyor. Cumhurbaşkanı da bu üç isim arasından bir adayı rektör olarak atıyor.