Rektör: Tepki siyasi bakışa

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Akbıyık, "Başbakan, üniversite aşılarak davet edildi. İktidarın üniversitelere bakışına tepki gösterdik" dedi.

BOLU - Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı açılışa gelmemesiyle başlayan tartışma büyüdü. Bolu'da bazı vatandaşlar rektöre tepki gösteren gazeteleri araçlarının camlarına astı, belediye başkanı sert konuştu, rektör Akbıyık da bir basın toplantısı düzenledi.
Erdoğan'ı üniversite yönetimi değil, İzzet Baysal Vakfı'nın davet ettiğini belirten Akbıyık özetle şöyle konuştu: "Bu davet üniversite yönetimi aşılarak yapılmıştır. Yaptığımız açıklama ile siyasi iktidarın üniversitemize ve üniversitelere bakışına tepki gösterdik. Bu tepki, acil eylem planı kapsamında rektörlerle ilgili yapılacak değişikliklerden doğan rahatsızlığın yansımasıydı."
'Rektörler gelip geçici'
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise, AİBÜ ve İzzet Baysal Vakfı'nın, Boluluların olduğunu ifade ederek, "Rektörler gelip geçici, üniversite kalıcı. Bolu'ya hizmet etmeyen kimsenin bu kentte görev yapma şansı yok. Biz de bu olayın kentimize olumsuz etkisi olmaması için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu. Vakıf Başkanı Ahmet Baysal ise "Rektörün davranışı yüzünden, Tıp Fakültesi'nin donanımı için Başbakan'ın imzasını bekleyen 16 milyon dolarlık dış kaynaklı kredide belirsizlik ortaya çıktı. Vali, tören öncesi Başbakanımıza bilgi vermek zorunda kaldı" dedi.
'Terör' suçlaması
Rektör Yaşar Akbıyık, önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'nin temel atma törenine katılmamış, bunun üzerine Başbakan Erdoğan "Böyle rektörlerin olduğu yerde tabii ki terör olur" diye konuşmuştu.
(aa, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7458767458760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.