Rektörler harçta yetki bekliyor

YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün,
"Öğrenci harçları yükselecek ancak zenginden alıp yoksulu okutacağız" dediği harç sistemindeki...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün,
"Öğrenci harçları yükselecek ancak zenginden alıp yoksulu okutacağız" dediği harç sistemindeki yeni düzen, Milli Eğitim Bakanlığı'nca uygun bulundu. Harç belirleme yetkisini üniversiteye bırakan Bakanlar Kurulu gündemindeki yasa taslağının Meclis'e sevki bekleniyor.
Düzenleme, mali sıkıntılarla boğulan rektörler için de çıkış yolu oldu. ODTÜ Rektörü Vural Akbulut, "Bu düzen, YÖK'le bağdaştırılmasın. Bilim üretimindeki sıkıntılara bir çözüm olarak düşünülsün" dedi. Bu düzenlemeyle daha çok öğrencinin eğitim şansı olacağına dikkat çeken Akbulut şöyle konuştu: "Devlet her yıl öğrenciden ne kadar harç alacağımıza karar veriyor. Öğrencilerin yarıdan fazlası da harç
ödemiyor. Çünkü devletten kredi alıyor. Biz de borç batağına sürükleniyoruz. Bütçeden aldığımız pay bu yıl yüzde 2'ye düştü. ODTÜ'nün şimdi 2.5 trilyon doğalgaz ve elektrik borcu var. Bunu ödeyemeyip üniversiteyi kapatalım mı? Bizim öğrenci maliyetinin yarısını öğrenciden alma hakkımız var. Burada 1800 doların yarısını öğrenciden almanız kimseyi mağdur etmez. Çünkü bunu herkes değil yalnızca ödeyebilen verecek. Daha çok öğrenciye yurt, burs imkânı sunacağız. Kimse harcını
ödeyemediği için sınıf tekrarı yapmayacak."
Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras da şunları söyledi:
"Duvar, boya, badana borçlarıyla uğraşmak yerine standardımızı yükseltmeliyiz. Devlet bize para veremiyorsa, harçlar-da düzenleme şart. Yeni harç düzenlemesinde maddi du-rumu kötü hiçbir öğrenci mağdur olmayacak. Biz kimseyi istismar etmeyiz. Çünkü elimizdeki parayı yine öğrencilerimiz için harcarız. Harçların tavan yapacağından çok, bizden burs, yurt bekleyen öğrenciler düşünülsün."
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Tunçalp Özgen de, "Üniversitelerin eli kolu serbest bırakılırsa, biz kendi kaynağımızı kimseyi kırmadan yaratır ve sorunu çözeriz. Borç batağından hep birlikte çıkmalıyız artık" dedi.
Düzenleme ne içeriyor?
Halk kahramanı Robin Hood'dan esinlenerek "Zengin öğrenciden harç alıp, yoksulu okutacağız" diyen YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün hazırladığı ve Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelen düzenleme özetle şöyle:
l Öğrencilerden alınacak harçları bundan sonra Bakanlar Kurulu yerine üniversite belirleyecek. Öğrenci, okuduğu bölüme kaç liraya mal oluyorsa bunun en fazla yüzde 50'sini harç olarak üniversiteye ödeyecek.
l Öğrencilere Yurt-Kur'un kredisinin yanı sıra üniversite de karşılıksız burs verebilecek. Yanlış beyanda bulunan öğrenciye bir daha kredi ve burs verilmeyecek. Öğrenci kredi borcunu mezuniyetten iki yıl sonra ödemeye başlayacak. Ödeme, öğrenim süresinin yarısı kadar zamanda üçer aylık dönemlerde yapılacak.