Rektörler: Hükümet tokatlıyor

Üniversitelerin de içinde bulunduğu katma bütçeli kurumlara yıl başında tahsis edilen ödeneklerin yüzde 13 düzeyinde kesilmesini kararlaştıran AKP iktidarına rektörlerden sert tepkiler geldi.

ANKARA - Üniversitelerin de içinde bulunduğu katma bütçeli kurumlara yıl başında tahsis edilen ödeneklerin yüzde 13 düzeyinde kesilmesini kararlaştıran AKP iktidarına rektörlerden sert tepkiler geldi. Rektörlerin görüşleri şöyle:
ODTÜ Rektörü Prof. Ural Akbulut: Ödeneklerimiz zaten son derece kısıtlı. Hükümet daha önce de araştırma fonlarına el koyarak aynı mantıkla bilimsel çalışmaları, üniversiteleri sıkıntıya soktu. Burslarımızda da sıkıntı doğdu. Her sabah kalktığımızda hükümetten gelen yeni bir darbeyle karşılaşıyoruz. Üniversitelerin hariç tutulduğuna ilişkin bir genelge bekliyoruz.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Nusret Aras: Üniversiteler için son derece kötü, zaten sıkıntı içindeyiz, araştırma fonlarımıza da el konuldu. Herhalde hükümet en kolay tokatlanacak kesim olarak bizi görüyor. Bundan önce de Türkiye üç büyük kriz geçirdi ama hiçbir zaman üniversite ödenekleri kesilmedi.