Rektörler kızdı

Marmara Bölgesi'ndeki 25 üniversitenin rektörü YÖK Yasası'nı protesto için Laleli'den Beyazıt'a yürüdü. Polis, rektörlerden kaldırımda yürümelerini istedi.
Rektörler yürüyüş için izin aldıklarını ve caddenin trafiğe kapatılması gerektiğini söyledi. Polisler ise
"Yürüyebiliyorsanız yürüyün" yanıtını verdi.

İSTANBUL - Marmara Bölgesi'ndeki 25 üniversitenin rektörü ve öğretim üyeleri, YÖK Yasası'nı protesto amacıyla Laleli'deki İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi'nden, Beyazıt'taki rektörlüğe kadar yürüdü. Yürüyüşün ilk anlarında rektörlerle polisler arasında gerginlik yaşandı.
İÜ Fen Edebiyat Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda dün sabah saatlerinde toplanan rektörler ve öğretim üyeleri İstiklal Marşı okunduktan sonra rektörlüğe doğru yürümeye başladı.
Herkes oradaydı
Aralarında Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Yıldız Teknik Üniversitesi
Rektörü Prof. Dr. Ayhan Alkış, İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabih Tansal ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer'in de bulunduğu Marmara Bölgesi'ndeki 25 üniversitenin rektörü, İÜ Rektörlüğü'ne doğru yürümek isterken, caddenin araç trafiğine kapatılmaması nedeniyle ilerleyemedi.
Bu sırada, sivil kıyafetli bir Emniyet görevlisi, kaldırımdan yürümeleri konusunda grubu uyardı. Bunun üzerine Alemdaroğlu, Emniyet görevlisine,
"Lütfen görevinizi yapın. Tüm üniversite rektörleri yürüyor, engel oluyorsunuz. Yürüyüş için izin alındı. Bütün yol trafiğe kapatılacaktı. Ancak, araç trafiğini tek şeritten vererek, bir şeritten yürümemizi sağlayın" dedi. Emniyet görevlisi ise, "Yürüyebiliyorsanız yürüyün" diyerek grubun arasından ayrıldı.
Yürüyüş için İstanbul Valiliği'nden izin alındığını belirten Alemdaroğlu,
tepkisini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin her tarafında bu yürüyüşler yapılıyor. İlk defa böyle bir engelle karşılaşılıyor. Nedendir, bunu sizler sorgulayın. Saraçhane başında da belediye iş araçlarıyla yolu kesmiş. Eğer böyle baskıcı ve dayatmacı yöntemlerle yürüyüşümüzün ve düşüncelerimizin susturulacağı sanılıyorsa, bu yanılgıdır. Bu, pahalıya mal olur. Yönetici ve görevlileri, yolu açmaya davet ediyorum."
Öğretim üyeleri, alkışlarla protestoda bulunarak ve 10. Yıl Marşı'nı okuyarak, yürüyüşün bir bölümünde de kaldırımdan giderek İÜ Rektörlüğü önüne ulaştı.
Öğrencilere fırsat!
Rektörlüğün önünde 25-30 kişilik bir grup öğrenci ise hem rektörleri hem de hükümeti protesto etti. Üzerinde 'Ne AKP, ne YÖK, üniversiteler bizimdir' yazılı bir döviz taşıyan öğrenciler, 'Ne takke ne postal, üniversiteler bizimdir' sloganları attı. Öğrenciler rektörlere, demokratik haklarını kullanarak yaptıkları gösterimlerle ilgili soruşturma açıldığını hatırlatarak tepki gösterdi.
Şaşırmayanlar da var
Rektörlerin basın açıklamasının ardından Eğitim-Sen 6 No'lu Üniversiteler Şubesi, Araştırma Görevlileri Derneği ve öğrenciler, YÖK Yasası'nı protesto ederek açıklamalarda bulundu. Üniversitelerin gerçek sahipleri olduklarını belirten Araştırma Görevlileri Derneği, şu açıklamayı yaptı:
"12 maddelik YÖK Yasası'nda şaşırtıcı bir yan yok. Üniversiteler bir kez daha saldırı altında. Üniversiteler sermayenin ihtiyaçlarıyla ve gericiliğin toplumun tüm dokusuna yayılabilmesine uygun hale getirilmek isteniyor. Gericilikle mücadele basit bir katsayı tartışmasına indirgenemez."
Öğrenciler ise, sürdürülen tartışmalarda eğitimin temel bileşenleri dışında Genelkurmay'dan TÜSİAD'a kadar birçok kurumun konuştuğunu belirterek, "YÖK düzenlemesinin demokratik içeriği yok. Bu yasa, ne meslek liseli ne de imam-hatipli öğrencilerin sorunlarını çözüyor" dedi.