Rektörler 'Kürtçe'ye kızgın

Anayasa değişikliği paketi ile gündeme gelen dil yasağı tartışmaları rektörlerde 'Kürtçe eğitim' korkusu yaratırken, YÖK'ü ve Emniyet'i kampüslerde ek güvenlik önlemleri almaya yöneltti.

ANKARA - Anayasa değişikliği paketi ile gündeme gelen dil yasağı tartışmaları rektörlerde 'Kürtçe eğitim' korkusu yaratırken, YÖK'ü ve Emniyet'i kampüslerde ek güvenlik önlemleri almaya yöneltti.
Başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerdeki üniversiteler olmak üzere kimi öğrencilerin rektörlere "Kürtçe eğitim istiyoruz" dilekçelerini gönderdikleri belirlendi. Öğrenciler bu isteklerini Marmara Üniversitesi'nde duvarlara pankartlar asarak dile getirmeye başlayınca, rektörler çareyi YÖK'e ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne başvurmakta buldu.
Öğrencilerin isteklerine Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) aracılığıyla bir bildiri yayımlayarak karşı çıkan rektörler, Kürtçe eğitime yeşil ışık yakan siyasileri
eleştirmekte de gecikmediler.
'Siyasi irade duymuyor'
Aynı zamanda Gazi Üniversitesi Rektörü de olan ÜAK Başkanı Rıza Ayhan, "Kürtçe eğitim popülist politikalara, popülist tartışmalara malzeme yapılıyor. Kimsenin, öğrencilerle öğretim üyelerini karşı karşıya getirmeye hakkı yok. Rektörlüklere dilekçe yağıyor. Ve biz tespit ettik ki, bu öğrenciler belli bir merkezden yönetiliyor" diye konuştu. Ayhan, eleştirilerini şöyle sürdürdü:
"Ne oluyor da, öğrencilerimiz pankartlar asmaya başlıyor? Rektörlerimiz ne yapacaklarını bilemiyor. Biz etnik dilde eğitimin Türkiye'de yaratacağı sorunlara daha önce de bir bildiriyle karşı çıkmıştık ama demek ki, siyasi irade sesimizi duymuyor. Ama biz duyulana kadar sesimizi çıkarmak hakkına da sahibiz."
Rektörlerin 'Kürtçe eğitim' yakınmalarının ardından, YÖK üniversitelerdeki güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi. Güvenlik için Emniyet'i de devreye sokan YÖK, çözümü yine kampüslerdeki polis duvarının kalınlaştırılmasında gördü. YÖK yönetimi üniversite rektörlerine kampüslerdeki güvenlik önlemlerinden öğrenciler kadar kendilerinin de rahatsız olduğunu, "Bu tür işlerle uğraşmak bizi de rahatsız ediyor ama rektörlerimizin temel göre-vi üniversite eğitimini huzur içinde gerçekleştirmektir" açıklamasıyla dile getirdi.