Rektörler: Üniversiteler susmaz

Yeni anayasa çalışmaları konusunda 'Üniversiteler kendi işine baksın' diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'a üç üniversiteden tepki geldi. Marmara ve İstanbul üniversitelerinin açılış törenlerinde konuşan rektörler hükümete laiklik...

İSTANBUL - Yeni anayasa çalışmaları konusunda 'Üniversiteler kendi işine baksın' diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'a üç üniversiteden tepki geldi. Marmara ve İstanbul üniversitelerinin açılış törenlerinde konuşan rektörler hükümete laiklik ve yeni anayasa konusunda uyarılarda bulundu.
İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, açılış konuşmasında laiklik ve Kürt meselesine vurgu yaparak şunları söyledi: "Bugünkü sorunumuz din değil, 'dinci'dir. Kürt kökenli yurttaşlarımızla sorunumuz yok, sorunumuz Kürtçülerdir. Laikliğe yönelik tehditler aslında üniter yapıyı ve bilrliğimizi bozmayı amaçlamaktadır. Laikliğin değil ortadan kaldırılması, eleştirilmesi bile, diğer unsurların tartışma ortamına çekilmesini ve sonraki aşamada da onlardan kuşku duyulmasını sağlayacaktır."
Marmara Üniversitesi Rektörü Necla Pur ise "Üniversiteler yalnızca eğitim, öğretim ve araştırma kurumları olarak değerlendirilemez. Bu kurumlar içinde yer aldıkları ve yaşadıkları sorunlara duyarlı olmakla yükümlüdür" diyerek şöyle devam etti: "Bir ülkede üniversitelerin en temel kanun olan
anayasayı değiştirme çalışmalarına kayıtsız kalmaları beklenemez. Bunun böyle bilinmesini isterim. Cumhuriyetimizin bölünmez bütünlüğünü her türlü tehdite karşı korumaya, kollamaya ve taraf olmaya büyük kararlılıkla devam edeceğiz."