Rektörlerden çağrı

Elektrik ve su borçları yüzünden iflas noktasına gelen üniversiteler, ekonomik
sorunlarına en geç bir ayda acil çözüm bulunmazsa karanlıkta kalacak.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Elektrik ve su borçları yüzünden iflas noktasına gelen üniversiteler, ekonomik
sorunlarına en geç bir ayda acil çözüm bulunmazsa karanlıkta kalacak. Üniversitelerin ek ödeneğinin artırılmamasından yakınan rektörler, hükümete
"Krizi çözmenin yolu, eğitime yatırımdan geçiyor. Bunu görmekte geç kalmayın" çağrısı yaptı.
Yeni eğitim yılına başlarken üniversitelerdeki sorunlar, 72 rektörün katılımıyla YÖK'teki Rektörler Komitesi toplantısında ele alındı. Rektörlere, bütün harcamaların 'sıkı' disiplin içinde yürütülmesi gerektiğini söyleyen YÖK Başkanı Kemal Gürüz, 'meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş' ve 'YÖK Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısı' hakkında da bilgi sundu. Rektörler, hükümetin eğitim yatırımlarına start vermekte geç kalmayacağını umarken, "Ekonomik gelişmeler hakkında kamuoyu sürekli bilgilendirildiğinde, toplumdaki karamsar hava biraz dağılacak" görüşünde birleşti.
Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun okullardan su ve elektrik parası alınmaması yönündeki kampanyasına destek veren rektörler, "Biz de üniversitelerden alınmasın istiyoruz" dedi.
Zenginden yoksula
YÖK Başkanı Gürüz, ekonomik sorunlara YÖK Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısının Meclis'te gündeme gelmesiyle ve uygulamaya geçmesiyle çözüm bulunabileceğini belirterek, rektörleri rahatlatmaya çalıştı. Tasarıda, öğrenci harçları konusunda üniversiteler daha özerk kılınırken, harç vermekte zorlanan yoksul öğrencilerin, maddi durumu iyi öğrencilerden alınacak harçla okutulması hedefleniyor.
Kemal Gürüz rektörlere meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş öngören projenin 2002-2003 eğitim yılına yetiştirilmesinin hedeflendiğini söylerken, bu konuda gerekli çalışmaların başlatılmasını istediği de öğrenildi.
***
Kasım ayı kritik
Rektörlerin ekonomik krizle ilgili görüşleri özetle şöyle:

  • Gazi Üniversitesi Rektörü Rıza Ayhan: Kasıma kadar sorunlar çözülmezse, öğrenciler karanlıkta kalacak. Hükümetten bir an evvel ek ödenek istiyoruz.
  • Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Haluk İpek: Öğrencilerimizi mağdur etmemek için bütün imkânlarımızı seferber ettik, ama hükümetin başlatacağı bir seferberliğe daha çok ihtiyacımız var.
  • Atılım Üniversitesi Rektörü Ayhan Tan: Kriz, vakıf üniversitelerini de vurdu. Derhal hükümetle masaya oturup eğitim sorunlarına çözüm üretmeliyiz.
  • Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Emin Alıcı: Üniversiteler araştırma projesi yerine mali sorunlarla uğraşıyorsa, durumumuz vahim. Eğitimden tasarruf yapılmayacağını görmemiz gerekiyor.