Rektörlere gözaltıya YÖK'ten eleştiriler yükseldi

ANKARA - Ergenekon soruşturmasının 12. dalgasında rektörlerin gözaltına alınmasına YÖK’ten de tepkiler yükseldi. Yeni Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) mimarlarından YÖK Başkanvekili Prof.  İzzet Özgenç’in yanı sıra, dünkü YÖK Genel Kurul’nda beş üye bir bildiriye imza attı.
Özgenç, dün YÖK Genel Kurulu öncesi gazetecilerin sorularına ‘kişisel görüşüm’ diyerek şu yanıtları verdi:  

DAVET EDİLMEDİLER: Şu anda görev başında olan iki rektör bakımından kullanılmış bir yetki var, bu yetkinin hukuka uygun kullanılıp kullanılmadığını biz bilmiyoruz. Davet, zorla, yakalanarak, bu yetkilerden hangisi burada kullanıldı ben bilmiyorum ama davet değil, kolluk marifetiyle götürüldüler ya yakalama ya da zorla götürme şeklindedir. Ne için götürüldüklerini de bilmiyorum. Benim kurum olarak bir savcının işlemine karşı tepki oluşturacak bir karar almam söz konusu olamaz... Bu kurumsal faaliyetin işleyişinde bir hukuka aykırılık söz konusu ise o hukuka aykırılığın ne şekilde giderileceği de yine hukuk mevzuatı ile belirlenmiştir.
ÜZÜLDÜK: Üzüldüğümüzü ifade edebiliriz. Görevi başındaki rektörün kolluk marifetiyle ister yakalanarak götürülsün, ister zorla getirilsin zorla görevi başından alınıp götürülmesi ‘iyi bir şey oluşmuştur’ deme şansına sahip değiliz. Aslında ben bir savcı olsam davet ettiğimde gelebilecek bir olan kişiyi ne zorla getiririm ne de yakalanmasını isterim, bu kişiler davet edildiğinde gelebilecek kişidir.
Özgenç, 2007’de Türkan Saylan’dan boşalan YÖK üyeliğine atanmıştı. Özgenç Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde hukuk danışmanıydı. TCK hazırlanırken türbanlıları kamu binalarına almayanlara hapis cezası önerisiyle dikkatleri üzerine çekmişti.
YÖK Genel Kurulu toplantısında ise, beş üye bildiri yayımlamayı talep etti ancak, YÖK Başkanlığı bunu yargı sürecinin devam ettiği için reddetti. Prof. Engin Ataç, Prof. Mustafa İlhan, Prof. Tunçalp Özgen, Bülent Serim ve Prof. Fikret Şenses’in imzaladığı bildiride şu ifadeler yer aldı: “Toplumu susturmaya, yıldırmaya, özgürlükleri kısıtlamaya ve yaygın korku ortamı yaratmaya yönelik tüm gelişmelere karşı, başta üniversite topluluğu olmak üzere, yüce Türk adaletine olan tam inancımızla Cumhuriyet değerlerine bağlı tüm demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz.” (Radikal)