Rektörlere suç duyurusu

İstanbul Emniyeti, YÖK Yasası'na tepki yürüyüşleri nedeniyle altı üniversite rektörü, iki milletvekili ve eski bir bakanın da dahil olduğu 20 eylemci hakkında suç duyurusu yaptı.

İSTANBUL - İstanbul Emniyeti, altı üniversite rektörü ile iki milletvekili ve eski bir bakan hakkında, 17 Mayıs'ta YÖK Yasası'na tepki amacıyla yapılan yürüyüşe ilişkin suç duyurusunda bulundu.
Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği yazıda, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü organizesinde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı olarak yürüyüş düzenlendiği ileri sürüldü.
Grubu yönlendirenler
Yazıda, İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayhan Alkış, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabih Tansal, bazı fakülte dekanları ile CHP milletvekilleri Nurettin Sözen ve Ahmet Güryüz Ketenci ile eski Devlet Bakanı Masum Türker dahil 20 kişinin, 'kortejin önünde yer aldıkları ve grubu yönlendirdiklerinin tespit edildiği' belirtildi. Yazıda, YÖK Yasası'nı protesto eden grubun, "Beyazıt Meydanı'ndan Aksaray istikametine araç trafiğinin kapanması nedeniyle vatandaşların yürüyüş kortejindekileri sözlü ve alkışlı olarak protesto ettiklerinin görüldüğü" de ifade edildi.