Rektörlerin içine sinmedi

Rektörler Komitesi, cezaevine konulan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın durumunu değerlendirmek için yarın olağanüstü toplanacak.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Rektörler Komitesi, cezaevine konulan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın durumunu değerlendirmek için yarın olağanüstü toplanacak. Rektörlerin, meslektaşlarının, çok sayıda polis tarafından tutuklanması ve tutuklanma gerekçeleriyle ilgili sert bir bildiri açıklaması bekleniyor. Aşkın'ın tutuklanmasının üniversitelerde yarattığı şok sürüyor. Rektörler Komitesi, "İçimize sindiremiyoruz" diye tepki gösteren rektörlerin talebi doğrultusunda toplanıyor. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç başkanlığında yapılacak toplantıda Aşkın'ın durumu ele alınacak. Tutuklamayla ilgili tepkiler şöyle:
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç: Rektör Aşkın'ın başına gelenleri büyük bir endişeyle izliyoruz. Bütün olumsuzluklara rağmen yargı uzun bir süreç. Sonunda doğru kararın çıkacağına inanmak istiyorum. Rektör olabilme sürecinde kişi hakkında her türlü inceleme yapılıyor. İnsan, herhangi bir siyasi süreç sonrasında üniversitenin başına gelmiyor. Üniversitesinde seçiliyor, YÖK'te seçiliyor, Cumhurbaşkanı'nca seçiliyor. Böyle üçlü bir süzgeçten geçmiş birinin bu davranışı hak etmediğini düşünüyorum. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir rektör cezaevine konuluyor, çok üzücü.
'İçimize sindiremedik'
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçalp Özgen: Kamuoyunun bilgilendirilmesinden yanayım. Vatandaş olarak ben de ne olduğunu bilemiyorum. İnsan niye tutuklanır? Kaçacak diye. Bir rektör nereye kaçabilir? Delilleri karartacak diye tutuklandı. Üç aydır deliller toplanmıyor mu?
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut: Bu arkadaşımızın Atatürkçü bir kimliğe sahip olduğunu herkes bilir. Atatürkçülük karşıtları oldum olası kendisiyle uğraşır. Daha önce Boğaziçi Üniversitesi'nde konferansın yargı engeline takılması, şimdi de bir rektörün bu şekilde tutuklanması, Avrupa'ya karşı rahatsızlık yaratacak.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmet Alptekin: Tutuklama kararının bir yargı yanlışlığı olmasını temenni ediyoruz. Detayları bilmiyoruz. Ancak çok önemli bir şey varsa, sayın Aşkın'ın yurtdışına çıkması yasaklanabilirdi. Böyle bir tutuklamayı bilim camiası olarak büyük üzüntüyle karşıladık. Ben de bir rektör olarak bunu içimize sindiremediğimizi söylemek istiyorum. Hiçbir şekilde kabullenemiyorum, yadırgıyorum.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras: Bütün arkadaşlarımız infial halinde. Herkes şaşkın, neler olduğunu anlamaya çalışıyor. Tutuklama gerekçesi, 'delillerin karartılmaması'. Bu gerekçe bizi tatmin etmiyor. Bu insan üç aydır görev başında. Kendisi yokken her şeye el koydunuz, evine, odasına girdiniz. Mahkeme kararlarına saygılıyız. Ancak mahkeme kararları da tartışılabilir. Tutuklanmayı duyduğumda, bir rektör olarak böyle sudan bir sebeple kolaylıkla tutuklanabileceğimizi düşündüm. Suçu olan insanlar mutlaka cezasını çekmeli. Ancak gerekçeler yetersiz geliyor bize.
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu: Yargı süreci devam ederken Aşkın'ın 'delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme olasılığı' gerekçe gösterilerek tutuklanması, akademik camiada çok derin üzüntü yarattı.
Ecevit de eleştirdi
Eski Başbakan Bülent Ecevit: Bu iddiayı içime sindiremiyordum. Ancak son günlerde birçok üniversite, YÖK ve hukuk çevreleri de sayın Aşkın'a yapılan iddia ve davranışların haksızlığını dile getiriyor. Bundan bir süre önce Van Üniversitesi bazı gerici çevrelerin açık baskısı altına girmişti. Fakat yeni rektör sayın Aşkın'ın yürekli tutumuyla bu üniversite yeniden çağdaş yapısına kavuştu. Rektör'ün aklanacağına inanıyorum.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer: Aşkın'a yönelik tutuklama kararının uygulama biçimi ve üniversiteye yapılan müdahale, akademik özgürlük konusunda sorunların süreceğini göstermekte ve baskıların artacağı endişelerini artırmaktadır. Tutuklama, hükümetin üniversiteler üzerinde denetim kurma sürecine denk geldi. Gelişmelerden kamuoyunun haberdar edilmemesi, 'Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde neler oluyor' sorusunu akla getiriyor.


    http://www.radikal.com.tr/7604897604890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.